Krystyna Tokarska, skarbnik Urzędu Miejskiego w Gorlicach, potwierdza, że przyszłoroczny budżet naszego miasta jest rekordowy pod względem dochodów. Po raz pierwszy wyniosą one według projektu 101,4 mln złotych.
- W budżecie każdej gminy i miasta spory udział w dochodach na 2017 rok to dotacja celowa z budżetu państwa na wypłatę świadczeń 500 plus. W naszym przypadku będzie to 14 mln 155 tys. złotych - tłumaczy pani skarbnik.
Trudno się więc oprzeć wrażeniu, że te dochody to wirtualne pieniądze.
- Nie do końca - komentuje burmistrz Rafał Kukla. - Okazuje się, że w związku z wprowadzeniem 500 plus zaoszczędzimy w tym roku około 900 tysięcy złotych na opiece społecznej. Zdecydowanie mniej wypłaca się bowiem zasiłków stałych i mieszkaniowych. Poza tym większość pieniędzy wypłacanych w ramach 500 plus zasili pewnie gorlickie firmy, przedsiębiorstwa, sklepy - tłumaczy.
O tym, że faktycznie zmienia się kondycja gorlickich firm, świadczy choćby udział miasta w podatku CIT.
- W tegorocznym budżecie zakładaliśmy, że będzie to około miliona złotych, a jest szansa, że do końca roku z CIT-u uzyskamy o 300 tysięcy więcej. 30-procentowy wzrost to bardzo dużo, a najważniejsze, że świadczy o poprawiającej się kondycji gorlickich firm - tłumaczy dalej Krystyna Tokarska.
Z projektu przyszłorocznego budżetu wynika, że rok 2017 będzie czasem inwestycji. Wydamy na nie prawie 17 mln zł, z czego około pięciu pochodzić będzie ze środków unijnych. Kontynuowana będzie przebudowa ul. Hallera, ruszy modernizacja Krasińskiego, rozpocznie się budowa cmentarza komunalnego przy ul. Dukielskiej. Z projektu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej docieplone zostaną kolejne budynki użyteczności publicznej. Ruszy projekt renowacji terenów zieleni. Miasto kupi mobilną scenę estradową wraz z nagłośnieniem i oświetleniem. Swoje oblicze zmienią miejska biblioteka i park. Ruszy budowa Domu Pamięci Bitwy Pod Gorlicami.
