646 536 zł dofinansowania na odbudowę po pożarze zabytkowej willi w Zakopanem przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W budynku wybudowanym w 1898 roku według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza Galerię Sztuki Współczesnej prowadziła Magdalena Kraszewska, wnuczka doktora i społecznika Zakopiańskiego - Wacława Kraszewskiego, który w 1910 roku kupił budynek.
31 października 2023 roku w godzinach wieczornych doszło do pożaru zabytkowej willi. Ogień pojawił się na poddaszu i bardzo szybko rozprzestrzenił się na drewniane poszycie dachu wykonane z gontów. Na miejsce dojechały zastępy straży pożarnej z Zakopanego oraz okolicznych remiz Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażakom walkę z żywiołem utrudniał wiatr, który podsycał płomienie. Strażakom udało się uratować parter budynku, jednak spaleniu uległo poszycie dachu i krokwie.
Akcja gaśnicza odbywała się równolegle z walką o znajdujący się w budynku dobytek. W Galerii Sztuki Współczesnej utworzonej w 1993 roku znajdowały się prace współczesnych artystów, które wystawiano w dwóch pomieszczeniach. Dodatkowo w zabytkowej willi znajdowało się wiele pamiątek rodzinnych, w tym narzędzi lekarskich z czasów doktora Kraszewskiego, a także pamiątki po córce doktora, Janinie Szmurłowej, znanej i poważanej zakopiańskiej lekarce pediatrze. Strażacy, a także mieszkańcy Zakopanego pomagali wynosić i ustawić w bezpiecznym miejscu dzieła oraz eksponaty, które kilka dni po tragicznej nocy trafiły do magazynów Muzeum Tatrzańskiego.
W miejscu spalonego poszycia dachowego najpierw pojawiła się plandeka, która zabezpieczała budynek przed opadami, a następnie blacha. Zabezpieczyć obiekt pomogło Zakopane, które z kasy miejskiej przekazało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niezbędne były jednak większe środki, aby odbudować uszkodzoną przez ogień konstrukcję.
Dom Doktora w Zakopanem wymaga pilnego zabezpieczenia przed zimą
