Obroże Seresto, opracowane przez firmę Bayer, a obecnie sprzedawane przez firmę Elanco są wykonane ze sztucznego tworzywa impregnowanego pestycydami, które powoli uwalniane pokrywają sierść zwierzęcia. Zastosowane środki to flumetryna (odstrasza i zabija kleszcze) i imidaklopryd (neonikotynoid atakujący pchły). Pestycydy okazały się jednak niebezpieczne także dla ludzi i zwierząt.
Żabka zawalczy o portfele wegetarian

Śledztwo w tej sprawie przeprowadzili dziennikarze "USA Today". W dokumentach amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) odkryli, że w latach 2012-2020 zgłoszono ponad 75 tysięcy incydentów związanych z obrożami Seresto, w tym 1698 to odnotowane zgony zwierząt domowych.
Blisko tysiąc zgłoszeń do EPA dotyczyło też zdarzeń z udziałem ludzi. W artykule podano m.in. przykład 12-letniego chłopca, który trafił do szpitala z objawami zatrucia (drgawki i wymioty) po tym jak spał z psem, który miał założoną obrożą Seresto.
Postępowanie wyjaśniające w Kongresie USA
Zarzuty w sprawie niebezpiecznych obroży postawiono nie tylko producentowi i dystrybutorowi, ale też Agencji Ochrony Środowiska. Jej emerytowany pracownik wyznał, że mimo odnotowywanych incydentów agencja nie poinformowała opinii publicznej o potencjalnym ryzyku. Dopiero po interwencji dziennikarzy "USA Today" EPA uznała, że oba pestycydy znajdujące się w obrożach Seresto kwalifikują się do dalszej kontroli.
Teraz okazało się, że sprawą zajmie się również podkomisja ds. polityki gospodarczej i konsumenckiej Kongresu USA. W pierwszej kolejności uznano, że kontrowersyjne obroże powinny zostać wycofane z obrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.
Postępowanie może oznaczać restrykcje dla producenta i dystrybutora. Jak podają Wirtualne Media, wśród możliwych rozwiązań wymienia się konieczność umieszczenia na opakowaniach Seresto ostrzeżeń o możliwych zagrożeniach związanych ze stosowaniem obroży, jednak teoretycznie w grę wchodzi także zakaz dalszej dystrybucji produktu w USA.
Nie wiadomo, w jaki sposób do kontrowersji związanych z Seresto podejdą władze w innych regionach świata. Własne dochodzenie może rozpocząć m.in. Unia Europejska. W Polsce obroże można kupić pod nazwą Foresto.
ZOBACZ TEŻ:
Te psy nie linieją! Nie lubisz sprzątać albo masz alergię? T...
Tak swoje uczucia przekazują nam koty. Oto znaczenia reakcji...