Kleszcze - atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Gdzie występują?
Kleszcze w ogromnych ilościach pojawiają się, gdy na zewnątrz robi się cieplej. Po przebudzeniu z zimowego snu muszą znaleźć żywiciela, dlatego można spotkać je praktycznie wszędzie, czyhające na niewinną ofiarę. Ich aktywność życiowa związana jest ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. W Polsce istnieje 20 gatunków kleszczy, z czego najbardziej niebezpieczne są dwa: kleszcze pospolity i kleszcz łąkowy.
Rozmiar większości kleszczy oscyluje zwykle w granicach kilku lub kilkunastu milimetrów. Odróżnienie głodnego od najedzonego kleszcza jest łatwe - kleszcz, który dopiero chce się najeść jest płaski i przypomina pestkę, natomiast kleszcz, który już wbił się w ofiarę jest wypukły i kulkowaty.
Gdzie jest najwięcej kleszczy? Pajęczaki te zwykle występują w lasach, na obrzeżach lasów, w ściółce leśnej, w parkach, w trawie, zaroślach i na łąkach. Mogą być wszędzie, gdzie rosną krzewy i wysoka trawa, czyli nawet w ogródkach przydomowych i na placach zabaw. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie zabezpieczyć przed nimi siebie, jak i nasze domowe zwierzęta.
Kleszcz u psa i kota. Jak postępować, gdy zwierzę ma kleszcza?
Bardzo trudno jest uchronić nasze domowe zwierzaki przed kleszczami. Głównie dlatego, że mogą złapać je praktycznie wszędzie, także na podwórkach i w ogrodach. Najlepszą receptą na ochronę psów i kotów przed kleszczami jest uważne obejrzenie ich po każdym spacerze.
Kleszcze lubią ciemne i wilgotne miejsca, zatem u psa należy szukać ich w uszach, pod obrożą, pomiędzy palcami, na łokciach, pod pachą i pod ogonem. Czasem zagnieżdżają się także na powiekach.
Kleszcze u kota zwykle znajdują się w takich miejscach, jak: pyszczek, uszy, odbyt, brzuszek, kark i pachwina.
Co zrobić, gdy pies lub kot mają kleszcza?
Kluczowe jest tutaj jak najszybsze i ostrożne wyciągnięcie pajęczaka. Gdy tylko zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć. Najlepiej użyć w tym celu specjalnego urządzenia, które można dostać w aptece, ale przyda się także zwykła pęseta. Przed operacją należy umyć ręce, aby zapobiec zakażeniu.
- Warto pamiętać, aby kleszcza powoli wykręcać, a nie gwałtownie wyrywać - dzięki temu zmniejszamy szansę na to, że głowa kleszcza pozostanie w ciele zwierzęcia. Jeśli jednak tak się zdarzy - wtedy powinniśmy udać się do weterynarza.
- Pamiętajmy też, aby po wyciągnięciu kleszcza natychmiast go spalić lub wrzucić do toalety. Absolutnie go nie rozgniataj!
- Po przeprowadzonej operacji zdezynfekuj dłonie oraz miejsce na ciele zwierzaka, gdzie wbił się kleszcz.
Jak zapobiec kleszczom u psa i kota? Obroże przeciw kleszczom, tabletki, odstraszacze
Czy przed kleszczami u psów i kotów można się uchronić? Nic nie zapewnia stuprocentowej ochrony, ale są specjalne gadżety i preparaty, które mogą skutecznie ograniczyć liczbę ukąszeń.
- Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest założenie zwierzakowi obroży przeciw kleszczom. Taka obroża zawiera związki chemiczne, które zabijają kleszcze, zanim przekażą zwierzętom jakąś groźną chorobę. Niektóre z obroży mają właściwości odstraszające pasożyty, ale inne chronią także przed chorobami, zatem lepiej wybrać obrożę od sprawdzonego producenta, zapłacić więcej i kupić taką z większą skutecznością. Obrożę na kleszcze zakłada się zwykle zwierzęciu na na 3-8 miesięcy.
- Inną metodą zapobiegania kleszczom jest zakup tabletek, które pies lub kot mogą połknąć i zyskać 3-miesięczną ochronę przed pajęczakami.
- Skutecznym sposobem jest także zawieszenie na obroży tzw. odstraszacza ultradźwiękowego, które blokują u kleszczy narząd Hallera, służący do namierzania żywiciela. Taki gadżet działa około 10 miesięcy.
