Dotychczas gminy z powiatu tatrzańskiego w miarę spokojnie podchodziły do nowych, wyższych cen prądu. To za sprawą umowy, jaką w 2020 roku wszystkie samorządy wraz z powiatem, a także instytucjami z ich terenu podpisały wspólną, bardzo korzystną umowę na dostawę energii. Umowa jest do końca 2023 roku. Na razie więc podwyżki ominęły podhalańskie samorządy. Jednak za rok może nadejść szara rzeczywistość. I wyższe rachunki.
Już wiadomo, że gminy, starostwo i instytucje z terenu powiatu tatrzańskiego zamierzają powołać wspólną grupę zakupową, by wspólnie negocjować ceny prądu. Niektóre zaś samorządy planują dodatkowe działania – inwestycyjne.
- Chcemy w tym roku wymienić punkty oświetleniowe na terenie naszej gminy ze starych sodowych na ledowe. Mamy ich na terenie naszej gminy 575 sztuk. Jeśli wymienimy te lampy, szacujemy, że uzyskamy oszczędności rzędu 300 tys. zł w skali roku na kosztach energii elektrycznej – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Cała zaś inwestycja to koszt rzędu 1,9 mln zł. Przy czym cała inwestycja zakłada także budowę czterech nowych odcinków oświetlenia – wzdłuż ul. Królewskiej i Wojdyłówka w Kościelisku, oraz na osiedlach Pawelce i Śkamrawy w Dzianiszu.
Na oświetlenie ledowe chce postawić także gmina Poronin. - W całej gminie już trwają prace przy wymianie latarni ulicznych na ledowe. Szacujemy, że po zakończeniu tej inwestycji pobór energii na potrzeb oświetlania spadnie o ok. 60 proc. - mówi Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
