Korona cierniowa i gwoździe
Na wzór sprawowanego w Jerozolimie od XVII wieku w Wielki Piątek Misterium złożenia do Grobu Jezusa, w tym samym czasie w Krakowie ma miejsce podobne Misterium, które jest jednak skrócone tylko do czterech stacji: I – skazanie Piłata, II- ukrzyżowanie, III – złożenie na Kamieniu i stacja IV- grób Chrystusa.
Misterium jest poruszające w swojej wymowie i bogate w symbolice. Szczególnym momentem ceremonii jest, gdy dwaj diakoni towarzyszący głównemu celebransowi za pomocą cęgów zdejmują z głowy ukrzyżowanego Chrystusa – koronę cierniową, a następnie za pomocą młotka i cęgów wyjmowane są gwoździe z rąk i nóg.
Ciało Chrystusa pokryte oliwą
Figura Chrystusa opuszczana jest na całun, który przenoszony jest przez kapłanów przed Grób Pański. Tu główny celebrans pokrywa ciało Chrystusa aromatyczną oliwą.
Wierni w tym dniu mają jedyną okazję, aby adorować nie tylko Grób Pański z Najświętszym Sakramentem, ale umieszczoną przed Grobem figurę złożonego do Grobu Chrystusa.
„Ambasadą” Kustodii Ziemi Świętej
Wielki Piątek jest dniem szczególnym dla działającego od końca XIX wiek Komisariatu Ziemi Świętej, będącego swoistą „ambasadą” Kustodii Ziemi Świętej. To właśnie o. franciszkanie nie tylko opiekują się miejscami świętymi w Jerozolimie, ale także sprawują opiekę nad pielgrzymami.
Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA