Będzie kolejne spotkanie mieszkańców Gorlic w sprawie planowanej przez firmę Empol budowie spalarni śmieci na terenie Gorlickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Zorganizuje je posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś.
- Uznałam tę sprawę za bardzo istotną z punktu widzenia naszej lokalnej społeczności - dobitnie podkreśla posłanka. - Budowa spalarni może mieć negatywne skutki dla środowiska. Podjęłam bardzo intensywne starania, by zaprosić do Gorlic wojewodę małopolskiego, tak by i gospodarz naszego województwa mógł na miejscu wysłuchać uwag i opinii wszystkich zainteresowanych - dodaje.
Spotkanie z wojewodą odbędzie się dzisiaj o godzinie 16 w Gorlickim Centrum Kultury. To najbliższy, w którym Józef Pilch miał wolny termin.
Informacja o spotkaniu z wojewodą dotarła do mieszkańców. Informowali o nim choćby księża w parafii w Gliniku w czasie niedzielnych ogłoszeń parafialnych.
- Cieszy mnie, że takie spotkanie się odbędzie - stwierdza Lucyna Jamro, radna miejska w Gorlicach. - Jestem bardzo silnie zaangażowana w tę sprawę. Mam nadzieję, że uda się rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców, a sprawy potoczą się po ich myśli - dodaje.
Pismo w tej samej sprawie, ale do burmistrza wystosowały radne Lucyna Jamro i Jadwiga Wójtowicz. Obie panie razem z liczną grupą mieszkańców twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do sytuacji sprzed wydania przez burmistrza decyzji środowiskowej dotyczącej spalarni.
- Decyzja środowiskowa jest prawomocna i raczej nie widzę żadnej możliwości, by ją cofnąć - komentuje Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Pismo od mieszkańców przekazałem oczywiście do odpowiednich wydziałów urzędu, by ich pracownicy zaopiniowali dalsze kroki. Teraz czekam na konkrety - dodaje.
Pozytywną decyzję burmistrza Gorlic opiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Na spotkanie z mieszkańcami zaproszony jest również dyrektor tej instytucji Rafał Rostecki. To bardzo istotna w tej sprawie osoba, bo również od jego opinii zależeć będą losy pozwolenia na budowę, jakie teraz, po złożeniu przez inwestora dokumentów, będzie wydawać starostwo powiatowe.
- Inwestor złożył u nas stosowne dokumenty - informuje Karol Górski, starosta gorlicki. - Teraz dokonujemy oceny wpływu na środowisko, jak również ewentualnego zagrożenia dla mieszkańców. Opinia RDOŚ będzie tu jednym z kluczowych dokumentów. Jeśli, podobnie jak w przypadku decyzji środowiskowej wydanej przez miasto będzie pozytywna, to raczej ciężko będzie znaleźć argumenty, by nie wydać pozwolenia - podkreśla starosta.
Gdy miasto wydawało swoją decyzję, to wpisało do niej konieczność uzyskania przez inwestora opinii RDOŚ na etapie pozwolenia na budowę. Jest w niej również wymóg uzyskania opinii po roku od ewentualnego rozpoczęcia działalności spalarni.
- Wydaje mi się, że wprowadziliśmy wszystkie dopuszczalne zabezpieczenia, wydając dla Empolu decyzję środowiskową - podkreśla burmistrz.
O spotkanie z wojewodą zapytaliśmy oczywiście przedstawiciela firmy Empol, Leszka Rataja, dyrektora do spraw rozwoju.
- W tej chwili nic jeszcze oficjalnie nie wiem o planowanym spotkaniu - stwierdził Leszek Rataj. - To taka sytuacja, że wszyscy wszystko wiedzą z wyjątkiem najbardziej chyba zainteresowanego, czyli inwestora - dodaje.
By rozwiać obawy mieszkańców, dyrektor Rataj zaproponował im poprzez radną Lucynę Jamro wycieczkę i zwiedzanie podobnej, działającej gdzieś w Polsce instalacji.
- Trzeba sobie uświadomić, że w tej chwili w Polsce działają najnowocześniejsze, bo przecież najnowsze tego typu obiekty - mówi z przekonaniem Rataj. - Czekam na jakąś odpowiedź pani radnej. W każdej chwili jestem skłonny zorganizować taki wyjazd - podkreśla.
Lucyna Jamro twierdzi, że cały czas stara się znaleźć chętnych na taką edukacyjną wyprawę. - Na razie jest kilku chętnych - mówi. - Może po spotkaniu z wojewodą ich liczba będzie większa i pojedziemy do Krakowa, by tam na miejscu, przekonać się, jak działa spalarnia w Nowej Hucie - kończy.
Tak kiedyś wyglądały Gorlice! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
