Zatrzymanie podejrzanych na terenie Hiszpanii było możliwie dzięki europejskiemu nakazowi aresztowania wydanemu na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK. Czynności zostały rozprowadzone przy współpracy z Europolem i Eurojustem.
Zatrzymani na Wyspach Kanaryjskich
Policjanci z CBŚP oraz z grupy „łowców cieni” CBŚP, we współpracy z hiszpańską Guardia Civil na podstawie europejskiego nakazu aresztowania zatrzymali na Wyspach Kanaryjskich łącznie 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedną podejrzaną o kierowanie tą grupą i wprowadzenie do obrotu gospodarczego faktur na kwotę ponad 650 milionów złotych. Na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego wydanego przez prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK hiszpańscy policjanci przeprowadzili przeszukania luksusowej willi w Las Palmas, gdzie ukrywali się podejrzani. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony komórkowe.
Zatrzymania na terenie Polski
W tym samym czasie w Polsce w województwie łódzkim i śląskim funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw kwalifikowane z art. 299 § 1 kk, a dwie osoby dodatkowo zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawiania wolności.
Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych wysokości po 50 tysięcy złotych oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrznymi.
W proceder zaangażowanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych
Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy wystawiania nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także prania pieniędzy pochodzących z tego procederu. Przedmiotem działalności grupy były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano wstępnie na ponad 160 milionów złotych.
W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym prokurator przedstawił prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast 6 osób jest podejrzanych o kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
Wcześniej prokurator przekazał sprzęt o wartości 3 milionów złotych
Prokuratorzy dokonali zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 40 milionów złotych. Część z tego sprzętu o wartości 3 milionów złotych już w styczniu 2021 roku została przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przekazana szpitalom i policji. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny, który służy jako wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy, które służą policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
