Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba nam parkingów, placów zabaw oraz boisk

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Wiceprezydent Wojciech Piech ogłosił wczoraj projekty drugiej edycji budżetu obywatelskiego i wylosował kolejność prezentacji
Wiceprezydent Wojciech Piech ogłosił wczoraj projekty drugiej edycji budżetu obywatelskiego i wylosował kolejność prezentacji Katarzyna Gajdosz
Piech: Sądeczanie dobrze przygotowali większość wniosków. Fecko: Budżet obywatelski to zadanie zaniedbane przez miasto

O tydzień dłużej potrwa promocja projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Nowego Sącza na rok 2017. To dlatego, że komisja weryfikująca wcześniej skończyła pracę. Do dalszego etapu zakwalifikowano 20 z 24 zgłoszonych wniosków.

- Wnioski zostały bardzo dobrze przygotowane - zauważa Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza.

Przypomina, że w ubiegłym roku zgłoszono 64 projekty, z których 37 spełniło wymogi formalne. - Stanowiło to 57 procent wszystkich wniosków, a teraz aż 84 - mówi zadowolony. Jeden z wnioskodawców sam wycofał projekt, a trzy nie spełniły wymagań regulaminowych.

Zachwytu wiceprezydenta nad dobrze przygotowanymi wnioskami nie podziela radny Grzegorz Fecko.

- Jest ich zdecydowanie za mało. Nie widzę wśród nich poważnych zadań. Poprzednia edycja zabiła kreatywność sądeczan - stwierdza radny. Jak zaznacza, wówczas niemal całą pulę, czyli 2 mln zł zgarnął projekt budowy boisk sportowych, promowany przez radnych, którzy wcześniej weryfikowali wnioski.

Wśród projektów, które teraz ocenią mieszkańcy Nowego Sącza, aż sześć dotyczy budowy placów zabaw. Pozostałe zapowiadają tworzenie siłowni pod chmurką czy boisk wielofunkcyjnych. Sądeczanie chcą również modernizacji chodników i więcej parkingów.

Tylko dwa projekty nie są związane z infrastrukturą. Jeden dotyczy stworzenia systemu informującego mieszkańców o jakości powietrza w Nowym Sączu, drugi organizacji obozów szkoleniowych i zajęć z piłki nożnej dla młodzieży.

- Zgłoszone zadania świadczą tylko o zaniedbaniach władzy. Od lat bowiem radni zgłaszają potrzeby budowy placów zabaw czy chodników i teraz inicjatywę przejęli sami mieszkańcy - zauważa Grzegorz Fecko. Jego zdaniem nie byłoby tego problemu, gdyby zamiast budżetu obywatelskiego prezydent wprowadził budżet osiedlowy.

- Przynajmniej nie wypaczalibyśmy tej idei - mówi radny.

Wiceprezydent Piech przekonuje, że mniejsza liczba wniosków wcale nie świadczy o mniejszej aktywności sądeczan. - Przy realizacji budżetów obywatelskich w całej Polsce prawidłowością jest, że w drugiej edycji jest mniej zgłoszeń - zauważa.

Nadmienia, że tym razem nie jeden projekt, a co najmniej pięć ma szansę na realizację. Pula budżetu pozostaje bez zmian.Wartość złożonych zadań nie może przekroczyć 400 tys. zł.

Wnioskodawcy mają teraz czas do 24 czerwca na promocję swoich projektów. Później przez tydzień sądeczanie będą głosować na wybrane zadania. Głosowanie zakończy się 2 lipca. Żeby było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej trzy tysiące mieszkańców Nowego Sącza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska