Recepta farmaceutyczna do 31 marca 2020 roku:
Jeśli znaleźlibyśmy się w sytuacji nagłego zagrożenia życia, moglibyśmy otrzymać niezbędny lek bez recepty lekarskiej. Specjalną receptę może wypisać farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Tak wynika z Art. 95b. prawa farmaceutycznego. Do 1 kwietnia farmaceuta mógł przepisać na recepcie jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce.
Zobacz też: Poznański aptekarz apeluje: Przychodźcie w maseczkach
Recepta farmaceutyczna po 1 kwietnia 2020 roku:
Zgodnie z informacją z ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, farmaceuta może wystawiać receptę dla szerszego grona osób.
Recepta farmaceutyczna: zmiany, kto może dostać?
Po pierwsze, w art. 96 pkt 3 prawa farmaceutycznego, poszerza się kategoria osób, które mogą ubiegać się o receptę farmaceutyczną z "w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia pacjenta" do "w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta". Usunięcie pojęcia "nagłego", które określało stopień zagrożenia stanu zdrowia pacjenta, zwiększa kategorię osób, które mogły by skorzystać z recepty farmaceutycznej.
Recepta od farmaceuty: Jakie leki można wypisać?
Farmaceuci po 1 kwietnia, podobnie jak wcześniej pielęgniarki uzyskują prawo do wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia. Tak recepta przez farmaceutę może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zlikwidowane zostało ograniczenie dotyczącego liczby i wielkości opakowań leków, jakie mogą znaleźć się na recepcie farmaceutycznej - czyli od farmaceuta w uzasadnionych przypadkach może wydać więcej niż jedno najmniejsze opakowanie produktu.
Zgodnie ze zmianami w ustawie o prawie farmaceutycznym z dnia 31 marca (przepisy art. 96a ust. 4–5 stosuje się odpowiednio) farmaceuta, podobnie jak pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:
- ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania;
- ilość produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczoną do 60-dniowego stosowania – wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
W przypadku recepty w postaci elektronicznej farmaceuta, jak pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, w tym w przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Co też nie mało ważne - farmaceuta może wystawić do 4 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 120 dni.
W jakiej formie powinna być wystawiona recepta farmaceutyczna
Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w formie elektronicznej.
Może również być wystawiona w postaci papierowej, jeśli farmaceuta:
- nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego,
- nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę,
- jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.
Jakie informacje powinna zawierać recepta farmaceutyczna?
- dane pacjenta;
- dane podmiotu, w którym wystawiono receptę;
- dane osoby wystawiającej receptę;
- dane przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego;
- datę wystawienia recepty;
- przyczynę wydania;
Recepta farmaceutyczna jest realizowana z odpłatnością 100%, a po zrealizowaniu w aptece ewidencjonowana.
Dodatkowo, farmaceuci mogą wystawiać refundowane recepty dla siebie i swojej rodziny, czyli tak zwane pro auctore oraz pro familia bez konieczności wskazania przyczyny jej wystawienia.
Zobacz też:
Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!
Sprawdź też:
