FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

380-letnia lipa w Bieńkowicach w konkursie na Drzewo Roku 2022, ma 25 m wysokości i 756 cm w obwodzie i jest pomnikiem przyrody
To już 12. edycja konkursu na Drzewo Roku. W finale rywalizuje siedem dębów, cztery lipy, dwa klony, buk, wiąz i jabłoń. Lipa z Bieńkowic jest jednym z trzech okazów z Małopolski. Ma 25 m wysokości i 756 cm w obwodzie i jest pomnikiem przyrody.
W konkursie istotne są nie tylko walory przyrodnicze, ale również historia drzew. Lipa z Bieńkowic jest nazywana strażniczką miłosnej historii. Majątek niegdyś należał do dóbr Królowej Bony, a później do szlacheckich i magnackich rodów, m.in. Bonerów, Zamojskich i Tęgoborskich.
Ostatnimi właścicielami posiadłości byli Jasińscy. W 1937 roku ówczesny właściciel, niespełna trzydziestoletni Zbigniew Jasiński, śmiertelnie się postrzelił. Według legendy był nieszczęśliwie zakochany. W dniu śmierci sprowadził muzykantów, którym kazał grać w cieniu lipy religijne pieśni. Właśnie wtedy we dworze rozległ się strzał. Od tamtego czasu nocami w budynku miał rozbrzmiewać brzęk tłuczonego szkła i przestawianych mebli, ponoć widziano nawet postać zmarłego panicza. Dopiero po odprawieniu egzorcyzmów nastał spokój.
Po II wojnie światowej dwór w Bieńkowicach stopniowo podupadał, aż do całkowitej ruiny. Dzisiaj, dzięki odbudowie, miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Coraz częściej organizowane są przy niej sesje fotograficzne. Do Bieńkowic wróciła też dawna tradycja koncertów pod lipą. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.
- Każdy kto chciałby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda piękna lipa oraz posłuchać historii z nią związanej, zapraszam do kontaktu. Chcielibyśmy zorganizować krótkie lekcje, podczas których przeniesiemy się w przeszłość i poznamy losy tego wyjątkowego drzewa - mówi Małgorzata Potrzebska, właścicielka dworu w Bieńkowicach, przy którym znajduje się lipa.
Więcej informacji dotyczących drzewa można znaleźć na stronie lipabienkowice.pl.
Głosowanie możliwe jest na stronie drzeworoku.pl.
- Organizatorzy konkursu szukają drzewa ulubionego przez społeczność lokalną dlatego zwracamy się do Was drodzy Mieszkańcy, pomóżcie wypromować piękną historię i lokalny pomnik wielkiej, chociaż nieszczęśliwej miłości. Wystarczy wejść na stronę www.drzeworoku.pl i zagłosować - zachęca starosta Adam Korta.
Laureatem konkursu Drzewo Roku 2022 zostanie okaz, który zdobędzie największą liczbę głosów. Zwycięskie drzewo będzie następnie reprezentowało Polskę w konkursie europejskim w 2023 roku. Europejskim Drzewem Roku 2021 został Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej.
- Zamek w Wiśniczu na tle Tatr, kolejne niezwykłe zdjęcie Mirosława Mroczka
- Bochnia. Przy tężni będzie informacja turystyczna, sklepik, kawiarnia i toalety
- Bochnia-Brzesko. W regionie praktycznie nie ma schronów przeciwlotniczych
- Pięcioosobowej rodzinie z Kamionnej spłonął dom. Trwa zbiórka na odbudowę zniszczeń
- Znana firma zrezygnowała z litery "Z" w swoim logo. Chcą uniknąć skojarzeń z wojną
- Raisa Nazarowa z Ukrainy mieszka w Bochni od ponad 20 lat, dziś pomaga uchodźcom