https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest jak życie - sam odpowiadasz za wybór i walczysz z bólem

Barbara Ciryt
Wolontariusze Ekstremalnej Drogi Krzyżowej testują nowe trasy
Wolontariusze Ekstremalnej Drogi Krzyżowej testują nowe trasy Fot. Łukasz Stefański
Przez powiat krakowski prowadzi 40 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym 16 wyrusza ze świątyń w powiecie krakowskim. Wybiera się na nie tysiące osób z podkrakowskich gmin. Liczba uczestników z roku na rok lawinowo rośnie. Tym razem EDK rusza w nocy 23 marca.

Ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyjaśnia, że jest ekstremalna, bo idzie się nocą, często pod górę, coś boli i wtedy zaczyna się modlitwa. Trasy są w całej Polsce, wielu krajach Europy, Ameryce, Australii i Azji.

W powiecie krakowskim drogi zaczynają się w: Balicach, Krzeszowicach, Liszkach, Mnikowie, Skawinie, Przegini, Zabierzowie. A wiele tras - także wiodących z Krakowa - kończy się w Czernej lub przebiega przez teren powiatu.

Uczestnicy wiedzą doskonale, że idzie się w ciemnościach (z latarką), w milczeniu, bez rozmów, pikników, bez śpiewów jak na pielgrzymce, samotnie, w skupieniu. - A mimo to ludzi na trasach przybywa. U nas w Przegini w ubiegłym roku szło prawie 500 osób, liczba ta podwoiła się w stosunku do roku poprzedniego. Teraz liczymy na znacznie więcej - mówi Konrad Kuba Zmysło, promotor idei EDK.

- Na tych drogach nie ma organizatorów, bo każdy idzie na własną odpowiedzialność. Dobrowolnie wybiera drogę, jak w życiu i każdy odpowiada za siebie - dodaje.

Są jednak osoby takie, jak pan Konrad i współpracujący z nim wolontariusze, którzy tyczą trasy, testują je, pomagają w przygotowaniu mapek, zamawiają msze, a bywa, że i autokary powrotne. - Do pomocy przychodzą wszyscy od gimnazjalistów po seniorów. Nie ma znaczenia, co osiągnęli w życiu, jakie mają profesje, liczy się, czy chcą pomóc i co dadzą z siebie - mówi koordynator tych działań.

W powiecie krakowskim najwięcej, bo aż pięć dróg wychodzi z Przegini. Są różnej długości i o różnym stopniu trudności. Prowadzą do jedynego w regionie sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.

- Na EDK wychodzi się z komfortu życiowego i religijnego, z kościelnych ławek, recytowanych modlitw. Tu trzeba się zmierzyć z własnym cierpieniem, bólem, trudem - mówi Konrad Kuba Zmysło. - Zapraszam do przeżycia ekstremalnej drogi krzyżowej, żeby wiedzieć czym ona jest i doświadczyć spotkania z Bogiem, Jego działania.

EDK wychodzące ze świątyń w powiecie krakowskim:

  • Lazurowa - św. Jakuba: Balice - Olkusz (40 km);
  • Szafirowa - św. Jacka: Balice - Czerna (24 km);
  • Św. Jana Pawła II: Krzeszowice - Kalwaria Zebrzydowska (42 km);
  • Św. Marcina z Tours: wokół Krzeszowice (30 km); Czerwona - św. Mikołaja: Liszki - Czerna (31 km);
  • Czerwona - Matki Bożej Skalskiej: Mników- Kalwaria Zebrzydowska (52 km);
  • Niebieska - św. Brata Alberta: Mników - Kalwaria Zebrzydowska (40 km);
  • Zielona - św. Bartłomieja Apostoła: Mników- Czerna (32 km);
  • Via Crux: Przeginia - Imbramowice (57 km);
  • Via Misericordia: Przeginia - Imbramowice (22 km);
  • Via Passio: Przeginia - Imbramowice (55 km); Via Salvator: Przeginia Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela - Imbramowice Sanktuarium Męki Pańskiej (40 km);
  • Via Mater: Przeginia - Imbramowice (38 km);
  • Św. Faustyny: Skawina - Wadowice (40 km);
  • Szafirowa św. Jacka: Zabierzów - Czerna (22 km); Św. Franciszka: Zabierzów - Kalwaria Zebrzydowska (45 km).

Ponadto przez powiat krakowski prowadzą drogi z Krakowa-Mistrzejowic (2 trasy) do Ojcowa i Wadowic, z Krakowa-Podgórza (14 tras) do Kalwarii Zebrzydowskiej, Myślenic, Czernej, Michowa i w Tatry. Z Krakowa-Bieńczyc do Imbramowic, z Krakowa-Mydlnik do Czernej, z Libiąża (3 trasy) do Czernej, z Miechowa (2 trasy) do Krakowa i Czernej oraz z Myślenic do Krakowa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska