Te możliwości da seniorom projekt „Małopolski e-Senior”. - W całym województwie z projektu skorzystają seniorzy ze 116 gmin, to 60 procent wszystkich małopolskich gmin - mówi Paweł Kupczak, dyrektor biura Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej.
Przedsięwzięcie związane ze szkoleniem osób starszych jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. - Przygotowania do niego rozpoczęły się 1 marca tego roku, chociaż gminy do współpracy zaprosiliśmy już w ubiegłym roku. Teraz jesteśmy na etapie rekrutacji trenerów i wyboru sprzętu, który trzeba zakupić, żeby pracować na nim podczas warsztatów. Szkolenia w gminach zaczną się czerwca i lipca. Cały projekt potrwa do sierpnia 2020 roku - mówi Paweł Kupczak.
Podkreśla, że w szkoleniach udział mogą wziąć osoby spełniające dwa warunki: mieć skończone 65 lat i być mieszkańcem jednej z gmin, które uczestniczą w tym przedsięwzięciu.
Dla uczestników przewidziano 15 spotkań, każde po trzy godziny lekcyjne oraz trzy spotkania animacyjne po dwie godziny. Spotkania animacyjne mają utrwalić zdobyte umiejętności. Seniorzy będą pracować w grupach 9-osobowych na dwóch poziomach zaawansowania.
Osoby po 65. roku życia będą mogły stawiać pierwsze kroki w internecie i uczyć się korzystać z tabletu pod okiem trenerów, następnie oceniać wiarygodność źródeł w internecie. Poznają podstawowe programy komputerowe oraz możliwości poczty elektronicznej, nauczą się zakładać własne skrzynki. Instruktorzy powiedzą też, co to jest skype i jak z jego pomocą rozmawiać bezpłatnie z dziećmi i wnukami będącymi np. za granicą. Ponadto seniorzy naucza się rejestrować do lekarza za pomocą internetu.
Gminy z powiatu krakowskiego uczestniczące w projekcie: Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Liszki, Mogilany, Skawina, Słomniki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto