Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat olkuski „zatonie”? Potopienia pojawią się na bardzo dużym terenie a przedsięwzięcia z nimi związane będą kosztowały krocie. ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Obszar oznaczony "OL7", na którym prognozowane jest odtworzenie się naturalnej podmokłości lub zalewiska
Obszar oznaczony "OL7", na którym prognozowane jest odtworzenie się naturalnej podmokłości lub zalewiska Natalia Stefanowska
Po latach odwadniania ziemi olkuskiej przez kopalnie cynku i ołowiu woda wróci do stanu pierwotnego. Problem w tym, że będzie się to wiązało z występowaniem podtopień. Co gorsza może do nich dojść w miejscach, w których wybudowane zostały domy mieszkalne. Jak dużo będą kosztowały przedsięwzięcia związane z powstawaniem podtopień? Kto wypłaci odszkodowania tym, którzy wybudowali domy na terenach zagrożonych? Gdzie wystąpią podtopienia i zalewiska?

Powiat olkuski „zatonie”?

Powstawanie podtopień i zalewisk w powiecie olkuskim to kwestia czasu. Ciężko jednak przewidzieć, kiedy dokładnie do nich dojdzie.

- Początkowo szacowano, że wyrobiska powinny zostać zalane w perspektywie 20-40 lat, ale dynamika zjawiska jest większa i wszystko wskazuje na to, że podnoszenie się zwierciadła wód gruntowych jest szybsze – podkreślał na specjalnym spotkaniu wojewoda Łukasz Kmita.

O ile ciężko wskazać dokładny moment wystąpienia podtopień i zalewisk to miejsca, w których może pojawić się woda są już znane. Wskazuje je dokument opracowany na zlecenie gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze w 2014 roku.

W Olkuszu woda będzie mogła stanowić zagrożenie między innymi w okolicach centrum handlowego Omni a także osiedla Glinianki i ulic: Mazaniec, Czarnogórskiej, Bocznej i Kamyk. Największy obszar wskazany we wspomnianym opracowaniu w Bukownie natomiast obejmuje ulice Wodącą, Zieloną, Wapienną, Puza, Nową i Przymiarki.

Obszar oznaczony "OL7", na którym prognozowane jest odtworzenie się naturalnej podmokłości lub zalewiska
Obszar oznaczony "OL7", na którym prognozowane jest odtworzenie się naturalnej podmokłości lub zalewiska Natalia Stefanowska

W gminie Bolesław problem dotknie głównie mniejszych miejscowości takich jak Kolonia, Laski czy Ujków Nowy. Podobnie będzie w gminie Klucze, gdzie największy obszar, na którym podniesie się woda obejmie Kwaśniów Dolny a także zlewnie Centurii i jej dopływów.

To tylko niektóre z miejsc, które zostaną dotknięte problemem podtopień i zalewisk. Mapy wskazują bowiem na 43 obszary o łącznej powierzchni liczącej około 30 kilometrów kwadratowych.

Kolosalne koszty związane z podtopieniami w powiecie olkuskim

Oprócz miejsc, w których mogą powstawać podtopienia i zalewiska dokument przedstawia także szacunkowe koszty przewidywanych działań naprawczych. Te będą ogromne. Podana kwota uwzględnia koszty związane z realizacją działań prewencyjnych, zabezpieczających i inwestycyjnych jak również koszty odtworzeniowe. Łącznie we wszystkich gminach koszty szacowano na około 660 milionów złotych.

Obszar oznaczony "OL8", na którym prognozowane jest powstanie antropogenicznego zalewiska
Obszar oznaczony "OL8", na którym prognozowane jest powstanie antropogenicznego zalewiska Natalia Stefanowska

Warto jednak wziąć pod uwagę, że kwota ta została podana w 2014 roku. Od tamtej pory wiele mogło się zmienić przez co rzeczywista wysokość środków potrzebnych na to przedsięwzięcie może być inna i raczej nie niższa. Niestety zmieniła się także sytuacja gospodarcza, przez co realizacja każdego z poszczególnych działań, może być znacznie droższa niż pierwotnie zakładano.

Kto wypłaci odszkodowania mieszkańcom powiatu olkuskiego?

W wielu miejscach wskazanych w opracowaniu dotyczącym podtopień i zalewisk postawiono zabudowania mieszkalne. Ich mieszkańcy zastanawiają się, kto zajmie się wypłacaniem odszkodowań.

Jako pierwszy sprawę poruszył poseł Maciej Gdula, który wystąpił z interpelacją do Ministra Infrastruktury. W swoim piśmie polityk z Małopolski zapytał czy mieszkańcy powiatu olkuskiego będą mogli liczyć na wsparcie i odszkodowania za straty z tytułu podniesienia się wód.

Temat pojawił się także na specjalnym spotkaniu, które wojewoda małopolski zorganizował w poniedziałek, 16 stycznia. O tym kto będzie wypłacał odszkodowania poinformował wojewoda małopolski.

- Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego lub inne dokumenty planistyczne dopuszczały możliwość organizacji nieruchomości to w tym momencie kwestia odszkodowawcza może spaść na samorząd – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Będziemy kontynuować temat.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska