Obecnie Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu ma podpisany kontrakt na 4,5 karetki. Ta połowa wynika z faktu, że jedna z nich przez pół doby, od godz. 7 do 19, stacjonuje w Brzeszczach. Dwie karetki są w Oświęcimiu i po jednej w Kętach i Zatorze.
- Pod względem gęstości zaludnienia nasz powiat jest porównywalny z wadowickim, a tam mają kontrakt na pięć karetek - podkreśla Małgorzata Grzywa, wójt gminy Oświęcim, która była inicjatorką prośby do wojewody. Według niej, należy także pamiętać o turystach, którzy tłumnie odwiedzają Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Liczba odwiedzających sięga rocznie już 1,5 mln, a ich bezpieczeństwo, według pani wójt, także powinno się brać pod uwagę.
Podobnego zdania są przedstawiciele innych samorządów w powiecie oświęcimskim, którzy zgodnie poparli wójta gminy Oświęcim. O potrzebie dodatkowego zespołu wyjazdowego dla oświęcimskiego pogotowia mówią także ratownicy.
- Wyjeżdżamy coraz częściej. Niestety, nie zawsze są to wezwania w pełni uzasadnione - twierdzi jeden z oświęcimskich ratowników. Dodaje, że część społeczeństwa traktuje pogotowie jak podstawową opiekę zdrowotną.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie informuje, że w tej chwili trwają prace nad nowym planem organizacji systemu ratownictwa, ale jego szczegóły są dopiero ustalane. Nie wiadomo więc, ile karetek będzie obejmował nowy kontrakt dla powiatu oświęcimskiego.
- O zwiększeniu liczby zespołów ratownictwa medycznego na danym terenie może przesądzić nie liczba mieszkańców czy turystów, tylko czasy dojazdów, które mają mieścić się w ustawowych ramach - tłumaczy Monika Frenkiel. Zaznacza, że powiat oświęcimski jako jedyny w województwie spełnia te normy.
- Prawdą jest, że czasy dojazdów naszych karetek jeszcze mieszczą się w przyjętych ramach, ale z ogromnym trudem.
Dodatkowy zespół ratownictwa na pewno jest potrzebny - uważa Józef Krawczyk, starosta oświęcimski, a zarazem przewodniczący Rady Społecznej ZZOZ.
System Państwowego Ratownictwa Medycznego w zachodniej Małopolsce obejmuje 17,5 zespołów ratowniczych. Na pięć karetek, ma kontrakt powiat wadowicki. Stacjonują one w Wadowicach (2), Kalwarii (1) i Andrychowie (2). Kontrakt dla oświęcimskiego obejmuje 4,5 karetki - w Oświęcimiu (2), Kętach (1), Zatorze (1) i Brzeszczach (0,5). Pogotowie w powiecie olkuskim ma zakontraktowane cztery zespoły: w Olkuszu (2), Wolbromiu (1) oraz Hutkach pod Bolesławiem (1). Taka sama liczba jest w chrzanowskim: w Chrzanowie (3) i Babicach (1).
Ustawowy czas dojazdu karetki od momentu wezwania to maksymalnie 15 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut poza miastami powyżej 10 tys.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+