Zobacz także:
Wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Kęty przyłączyły się w tym semestrze do uruchomionego przez Komisję Europejską programu zdrowotnego. W sumie warzywa i owoce otrzyma 959 dzieci od siedmiu do dziewięciu lat.
W Oświęcimiu każda szkoła postarała się, by najmłodsi dostawali świeże jabłka, gruszki, truskawki, marchew, słodką paprykę, rzodkiewki i soki. Deklaracje złożyło już ponad 848 rodziców.
- Kontynuujemy udział nie tylko w akcji "Owoce w szkole", ale również "Szklanka mleka" - mówi Anna Wiśniewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu. - Jednego dnia dzieci dostają owoce i warzywa, a drugiego mleko w kartoniku, żeby nie było kłopotów żołądkowych - dodaje. Przypomina, że mleko zgodnie z wytycznymi dostają wszystkie dzieci klas od pierwszej do szóstej.
W wielu szkołach powiatu oświęcimskiego akcje prowadzone są na przemian. Tak jest też w szkołach podstawowych w gminie Oświęcim. Wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa w Brzezince, której uczniowie mogą liczyć tylko na kartonik mleka. W wiejskich szkołach gminy Oświęcim z owocowego programu skorzysta 379 uczniów.
W niewielkiej gminie Osiek dyrektorzy trzech szkół postarali się, by i ich uczniowie jedli owoce i warzywa. W gminie Przeciszów z trzech placówek nie udało się zorganizować bezpłatnego żywienia tylko w jednej. - Nie mamy gdzie tego gromadzić - wyjaśnia Maria Kajdas, dyrektorka Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu. - Ale za to mamy szklankę mleka - dodaje.
Ograniczone możliwości lokalowe stanęły na przeszkodzie także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przecieszynie.
- To bardzo dobra akcja - mówi Maria Polak, dyrektorka szkoły. - Jedyny problem mamy z przechowaniem owoców.
Wkrótce chrupiącymi marchewkami i jabłkami zajadać się będą uczniowie w gminach Brzeszcze, Chełmek, Zator i Przeciszów. Każde dziecko otrzyma 27 porcji zdrowej żywności trzy razy w tygodniu. Cały program potrwa dziewięć tygodni.
Program w trzech czwartych finansuje Unia Europejska, a jedną czwartą - budżet państwa. Całkowity koszt programu wyniesie około 48,9 miliona złotych.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!