Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Kierownik budowy i urzędnik gminy Szerzyny odpowiedzą za katastrofę budowlaną w Żurowej? Jest akt oskarżenia

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Do katastrofy budowlanej w Żurowej doszło 29 stycznia 2021 roku
Do katastrofy budowlanej w Żurowej doszło 29 stycznia 2021 roku PSP Tarnów
Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej w Żurowej, do której doszło w styczniu ubiegłego roku. Śledczy winą za tragiczne zdarzenie obarczają kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego. Grozi im do 8 lat więzienia.

Główny ekonomista FPP: walka z inflacją będzie zjawiskiem długotrwałym

od 16 lat

Prokuratura stawia zarzuty za spowodowanie katastrofy w Żurowej

Tarnowscy śledczy nie mają wątpliwości, że przy budowie hali sportowej w Żurowej doszło do wielu uchybień. Według ustaleń prokuratury proces budowania stropu od początku był nieprawidłowy.

29 stycznia 2021 roku w trakcie wylewania betonu na strop budowanej sali gimnastycznej konstrukcja zawaliła się. Razem z nią spadło siedmiu robotników. Dwóch zostało ciężko rannych. Po kilku dniach, najbardziej poszkodowany 43-letnik pracownik firmy budowlanej zmarł w szpitalu.

Zdaniem prokuratury budowa konstrukcji szalunków oraz deskowania stropu odbyła się bez sporządzonego wcześniej projektu oraz stosownych obliczeń. Wytyka nieprawidłowe wykonanie deskowania stropu z użyciem stempli, które nie były dostosowane do wysokości na jakiej był wykonywany strop, a także zastosowanie elementów konstrukcji szalunkowych różnych producentów, wbrew istniejącym w tym zakresie zaleceniom.

- Okazało się również, że do prac szalunkowych i deskowania na takiej wysokości, pracownicy powinni mieć dodatkowe uprawnienia, a ich nie posiadali - mówi Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Zdaniem śledczych za wszystkie nieprawidłowości odpowiadają Mariusz K., który pełnił obowiązki kierownika budowa, oraz Wacław D., który z ramienia gminy Szerzyny pełnił nadzór inwestorski. Oni bowiem odpowiadali na budowie za bezpieczne i prawidłowe wykonanie robót.

- Usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej - zaznacza prok. Sienicki.

Oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im do 8 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska