Ciężkowice mają nową atrakcję. Obok Muzeum Przyrodniczego otwarto MCEE
Pomysł na otwarcie centrum, które zajmować się będzie szeroko pojętą edukacją ekologiczną i przybliżaniem walorów Pogórza zrodził się już dekadę temu. Porozumienie w tej sprawie zawarło wówczas kilka pogórzańskich gmin oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
- To wtedy powstała dokumentacja oddanego do użytku dwa lata temu Parku Zdrojowego, a także będącej jeszcze w fazie realizacji edukacyjnej ścieżki w koronach drzew oraz rozbudowy Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach o nowy obiekt – Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej – wspominał w czwartek podczas uroczystego otwarcia placówki Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.
Wtedy zabrakło na to jednak pieniędzy i z pracami trzeba było poczekać. Projekt okazał się jednak na tyle interesujący, że gminie Ciężkowice ostatecznie udało się przekonać zarząd województwa małopolskiego do tego, aby wesprzeć ją finansowo w jego realizacji.
Budowa MCEE wraz z wyposażeniem pochłonęła ostatecznie ponad 12,5 mln zł. Powstał przestronny budynek o powierzchni ponad 1300 metrów kwadratowych, połączony przewiązka z Muzeum Przyrodniczym.
Składają się na niego sale ekspozycyjne i do prowadzenia warsztatów, wyposażone w nowoczesny sprzęt i interaktywne, w tym multimedialne, eksponaty i tablice, za sprawą których nauka o przyrodzie będzie mogła być podawana w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób, a nie będzie mieć wyłącznie wymiaru teoretycznego.
Ci, którzy skorzystają z zaproszenia i wejdą do środka zobaczą m.in. jak wygląda struktura ziemi na głębokości blisko 1000 metrów pod jej powierzchnią dzięki odwiertowi, który wykonany został w ubiegłym roku w Ciężkowicach.
Dowiedzą się dużo o życiu nietoperzy, za sprawą interaktywnych gier i zabaw poznają, w jaki sposób można wykorzystać energię wiatrową, a na przykładzie rzeki Biała będą mogli dowiedzieć się, jak powstaje powódź i spróbować ograniczyć jej rozmiary.
Prezent od samorządu Małopolski na urodziny Ciężkowic
Dumą nowego centrum jest potężna sala konferencyjno-kinowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny i oświetleniowy.
- Ciężkowice świętują w tym roku 675. rocznicę lokacji miasta i 25-lecie odzyskania praw miejskich. Traktujcie to, jako wielki dar samorządu województwa małopolskiego dla Ciężkowic, który przekazujemy z przekonaniem, że stanowić on będzie koło zamachowe dla przyszłych pokoleń, aby ruch turystyczny był w dużej mierze podstawą utrzymania mieszkańców - mówił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
Z placówki będą mogły korzystać grupy zorganizowane - uczniowie i studenci, ale także osoby indywidualne i całe rodziny przyjeżdżające do Ciężkowic. Wizyta w centrum i muzeum stanowić może dobre uzupełnienie pobytu w Parku Zdrojowym, Skamieniałym Mieście czy na ścieżce w koronach drzew, której oddanie do użytku również planowane jest w tym roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać
