W sumie przyszłoroczne wydatki majątkowe powiatu mają wynieść ponad 29 mln zł, z czego lwia część pójdzie na drogi. - Planujemy wykonać kilka dokumentacji dla planowanych remontów, a także samych działań budowlanych – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.
W ramach prac przewidzianych na przyszły rok kontynuowane mają być prace przy modernizacji Powstańców Śląskich. W tamtym rejonie kilka tygodni temu powiat zakończył prace przy przebudowie skrzyżowania Powstańców Śląskich z Ulicą Gładkie i zjazdem na parking pod Gubałówką. W 2023 roku roboty mają się skupić na budowie muru oporowego, a także chodników dalej w kierunku zachodnim.
W 2023 roku rozpocznie się przebudowa drogi Oswalda Balzera – prowadzącej z Zakopanego w kierunku Łysej Polany. Wartość tej inwestycji to 4,9 mln zł. - W ramach tego zadania chcemy doprowadzić chodnik do kaplicy na Jaszczurówce. Tam jest taka specyficzna sytuacja, że istnieje parking Tatrzańskiego Parku Narodowego i nie ma przejścia dla pieszych do kaplicy. Takie przejście nie może tam zostać urządzone ze względów bezpieczeństwa – mówi Bąk. Dlatego dojście do kaplicy będzie od przystanku w Jaszczurówce po północnej stronie drogi.
Na drodze Oswalda Balzera prowadzone będą także prace przy budowie większego parkingu przy szlaku na Halę Gąsienicową wzdłuż potoku Sucha Woda – w rejonie Brzezin. Po modernizacji ma przybyć tam ok. 100 dodatkowych miejsc dla samochodów osobowych.
W następnym roku rozpocznie się budowa nowego mostu do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem – od strony ulicy Kasprusie. Ma to być pełnowymiarowy most, z którego będą mogły korzystać samochody ciężarowe, które będą musiały dojechać do planowanej w przyszłości modernizacji szkoły.
- Do tego powstaną chodniki i odwodnienie w Sierockim, Bustryku, Nowym Bystrem, Bukowinie Tatrzańskiej, w Rzepiskach, Gliczarowie Górnym i w Zębie – wylicza Piotr Bąk.
W ramach inwestycji pozadrogowych, powiat będzie kontynuować prace remontowe w szkołach – w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych (wymiana instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnej), w Zespole Szkół Budowlanych (budowa pracowni komputerowej, modernizacja boiska), a także drobniejsze modernizacje w Liceum Ogólnokształcącym.
W przyszłym roku powiat tatrzański chce także zainstalować panele fotowoltaicznej wraz z magazynem energii. Instalacja ma służyć potrzebować funkcjonowania budynku starostwa – a głównie serwerów i systemów informatycznych.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
