Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wadowicki. Uwaga kierowcy! Dzikie zwierzęta na drogach! Jesień to sezon na wędrówki dzików i saren

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Dzikie zwierzęta na drogach, ulicach i zamieszkałych terenach powiatu wadowickiego
Dzikie zwierzęta na drogach, ulicach i zamieszkałych terenach powiatu wadowickiego Nadleśnictwo Andrychów/archiwum/nadesłane
W ostatnich tygodniach na drogach powiatu wadowickiego doszło już do kilku kolizji z udziałem dzikich zwierząt. Specjalny apel w tej sprawie do kierowców wystosowali strażacy.

Wiele szos w powiecie wadowickim prowadzi przez górskie i leśne tereny, więc zwierzynę łatwo tam spotkać. Nic dziwnego, że często dochodzi do wypadków z udziałem samochodów i leśnej zwierzyny. Tylko w ostatnich dniach na drogach powiatu wadowickiego doszło do kilku takich sytuacji. Pod kołami ginęły dziki, sarny, jelene a nawet bobry. Uszkodzone zostały też pojazdy.

Druhowie z OSP Kocierz Moszczanicki, miejscowości znajdującej się w Beskidzie Małym, proszą kierowców o ostrożność.

Kierowców poruszających się po drogach naszej miejscowości a w szczególności drogami wojewódzkimi DW 781 oraz DW 946 ostrzegam: zachowajcie ostrożność po naszym terenie przemieszczają się liczne stada saren i jeleni - apelują strażacy.

- Niestety, zwierzyna ta nie stosuje i nie posiada elementów odblaskowych, jej szlaki przecinają z drogami i w godzinach porannych, po zapadnięciu zmroku lub we mgle spotkanie na drodze takiego stada może skończyć się kolizją lub wypadkiem drogowym, prosimy o ograniczenie prędkości i zachowanie szczególnej uwagi - czytamy w komunikacie, opublikowanym przez miejscową OSP w mediach społecznościowych.

W Polsce nie ma niestety pełnych i wiarygodnych danych co do ilości kolizji z udziałem dzikich zwierząt. Rejestrowane są zdarzenia, w wyniku których byli ranni lub zabici oraz przypadki gdy kierowca zgłosił kolizję ze zwierzęciem – a robią to nieliczni.

Warto wiedzieć

W zasadzie ryzyko, że na drodze przed autem pojawi się dzikie zwierzę, występuje przez cały rok. Niemniej jednak statystycznie prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest większe wiosną, gdy po zimie rośnie aktywność dzikich zwierząt oraz jesienią – październik oraz listopad. Co więcej obserwuje się także większą ilość wypadków w godzinach porannych oraz wieczornych

Mimo, że większość kolizji zachodzi na drogach przebiegających przez obszary leśne, pamiętać należy, że sarny czy dziki często wbiegają na drogi z pól czy łąk.

Miejsca, w których do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt dochodzi często, ustawione są znaki ostrzegawcze A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Nie oznacza to oczywiście, że na pozostałych drogach nie ma zagrożenia wtargnięcia zwierzęcia na drogę! Pamiętajmy, że nadmierna prędkość najczęściej pozbawia nas szans na szybką reakcję i uniknięcie kolizji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska