Szczyt drogowy
W Niepołomicach rozpoczęło się wyznaczanie dodatkowego zjazdu z autostrady. W Gdowie świętowano zakończenie budowy obwodnicy. Historyczna inwestycja dokonała się także w Wieliczce: przebudowano wjazd do miasta. Starania o obwodnicę Gdowa trwały od lat 90. XX wieku. O Węzeł Niepołomice zabiegano od 12 lat, a o modernizację wjazdu do Wieliczki mniej więcej od dekady. Ostatnie przedsięwzięcie budzi spore kontrowersje. Budowa dwóch rond spotęgowała korki. Apele o wykonanie estakady przy skrzyżowaniu drogi 94 z ulicą Krakowską wróciły z wielką siłą.
Szczyt oszczędności i polityki
Wprowadzone przez PiS cięcia - średnio o 20 proc. - wynagrodzeń szefów samorządów wszystkich szczebli, podzieliły nawet zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego. Taki wniosek można wyciągnąć m.in. z przebiegu czerwcowego głosowania nad uchwałą o obniżeniu pensji burmistrza Wieliczki. Ośmioro radnych z klubu PiS (opozycja wobec burmistrza) wstrzymało się wtedy od głosu. „Za” był w tej sprawie tylko szef klubu tej partii w Radzie Miejskiej Michał Roehlich. Powiedział potem, że gdy zobaczył, że jako jedyny podniósł rękę „poczuł się głupio, a sytuacja stała się idiotyczna”.
Szczyt połączeń
Mieszkańcy gminy Biskupice doczekali się połączenia MPK z Krakowem, a wieliczanie - zwiększenia liczby kursów „304” i kolejnego MPK (linia 264 Kraków - Brzegi - Grabie). Ponadto od września uczniowie z wielickich gmin objętych komunikacją aglomeracyjną, mogą korzystać z niej bezpłatnie. Zaś Wieliczka zakupiła własny tabor autobusowy i uruchomiła dwie pierwsze linie gminnej komunikacji.
Szczyt wędrówek (personalnych)
W spółkach zaczął się on już w styczniu, gdy wysokie stanowiska w zarządzie Kopalni Soli i jej „jednostkach” otrzymali kolejni działacze PiS: Marek Burda oraz Jan Ziobro i z różnym natężeniem trwał przez cały rok. Personalne roszady 2018 miały zwykle kontekst polityczny. Ten sposób „zarządzania kadrami” stosowały wszystkie ugrupowania z lokalnej sceny politycznej; odwołania uzasadniano zwykle „utratą zaufania”.
Swoista „karuzela prezesów” odbyła się w spółkach komunalnych. W Powiatowym Parku Rozwoju prezes zmienia się właśnie po raz trzeci. W lipcu br. odwołano Michała Roehlicha (na wniosek władz powiatu kadencji 2014-2018), a ostatnio jego następcę Bogdana Paska (na wniosek nowych władz powiatu), robiąc tym samym miejsce dla Roberta Gabrysia, który w listopadzie zrezygnował z kolei z prezesowania w spółce „Solne Miasto”.
Zaś Michał Roehlich nie jest już bezrobotny, bo 1 grudnia został pełnomocnikiem zarządu ds. reorganizacji w wielickiej Kopalni Soli. O brak pracy nie martwią się także były wielicki starosta Jacek Juszkiewicz oraz jego zastępca Łukasz Sadkiewicz. Pierwszy objął wysokie stanowisko w miejskiej spółce Zakład Gospodarki Komunalnej, a drugi został prezesem „Solnego Miasta”.
Szczyt rekreacji
Na Zarabiu w Gdowie i Kłaju powstały ośrodki rekreacji. To pierwszy etap „unijnej” budowy nad Rabą regionalnego centrum wypoczynkowego. Miejsce rekreacji zyskali też mieszkańcy gminy Wieliczka. Pierwsze w tym rejonie legalne kąpielisko - „Przystań Brzegi” powstało na granicy z Krakowem.
Szczyt przegranej i wygranej
PiS przegrało wybory we wszystkich gminach powiatu, przy czym w Wieliczce i Biskupicach doszło do porażek spektakularnych. Posłanka Urszula Rusecka, kandydatka PiS na burmistrza Wieliczki i jej zwolennicy byli pewni co najmniej II tury wyborów, tymczasem szef miasta od 2006 r. Artur Kozioł wygrał z olbrzymią przewagą już 21 października. A PiS robiło wszystko, by „zdobyć Wieliczkę”. Przedwyborcze wizyty tu najwyższych rangą polityków tej partii przypominały wręcz korowody. Jednak taki sposób prowadzenia kampanii wyborczej najwyraźniej nie znalazł uznania także wśród mieszkańców gminy Biskupice, gdzie będący faworytem w wyścigu o fotel wójta, szef powiatowego PiS Roman Wcisło poległ z kretesem w II turze wyborów.
Ale partia Jarosława Kaczyńskiego zrewanżowała się oponentom na szczeblu powiatu. PiS, który miał w Radzie Powiatu 12 mandatów i do samodzielnego rządzenia brakowało mu jednego radnego, przeciągnął na swą stronę Adama Kociołka z „Koalicji Obywatelskiej” (za stanowisko starosty) i przejął władzę w wielickim starostwie.
Szczyt zaskoczenia
Tysiące unikatowych dokumentów z lat 1860-1943 odnaleziono na strychu wielickiego magistratu. Na archiwalia skrywające historię miasta i okolic trafiono przypadkiem, podczas prac porządkowych. Dla historyków odkrycie to wydaje się aż niewiarygodne. W dodatku dokumenty odnaleziono w miejscu, gdzie jak się wydawało, nie ma już nic do odkrycia.
Szczyt w budownictwie
W Wieliczce przybyły dwa nowe ważne i urokliwe obiekty. Miasto zakończyło budowę mediateki, a powiat odrestaurował XVIII-wieczny Pałac Przychockich. Łączny koszt tych inwestycji to prawie 30 mln zł.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Bezpieczeństwo podczas Sylwestra