Jako niezależna jednostka działa dopiero od maja.
Wcześniej istniał jedynie punkt interwencyjny w strukturach Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny.
- Miejsce kojarzone było jednak głównie z domem dziecka, a dorośli mieszkańcy nie wiedzieli nawet o jego istnieniu. Teraz ma się to zmienić - tłumaczy Justyna Matuszewska, dyrektorka centrum.
Potrzebujący znajdą u niej nie tylko pomoc psychologów i terapeutów, ale także schronienie. Jest tutaj hostel dla dziesięciu osób. Aktualnie korzysta z niego matka z dwójką dzieci.
- Jesteśmy otwarci na wszystkich mieszkańców z problemami. Zależy nam, by ludzie wiedzieli, ża właśnie przy Marii Skłodowskiej znajdą bezpłatną i fachową pomoc o każdej porze dnia i nocy - podkreśla szefowa PCIK. Telefon do ośrodka (32 646 71 88) jest czynny całą dobę, a nie jak wcześniej od 8 do godziny 20.
Dawniej do punktu trafiały zwykle osoby kierowane przez policję czy prokuraturę. Od maja, kiedy wyodrębniono centrum interwencji kryzysowej, przychodzą już pierwsze ofiary samodzielnie. - Także rodzice dzieci z nałogami - zaznacza dyrektor. Do syspozycji mieszkańców jest siedmiu fachowców, w tym psychologowie, pedagodzy, terapeuta i pracownik pierwszego kontaktu. - Gdy placówkę zacznie odwiedzać więcej osób z problemami, poszerzymy kadrę o kolejnych specjalistów - zaznacza pani Justyna.
Joanna Wanywocka, pracownica Powiatowego Centrum Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie podkreśla, że pomoc jest tutaj udzielana bezpłatnie.
- Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem i każdy problem jest dla nas tak samo ważny - zaznacza.
Ofiary przemocy mogą zatrzymać się tutaj na miesiąc. Ubodzy za nocleg nie zapłacą nawet złotówki.
Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!
Trwa plebiscyt na Superkota! Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij nagrody!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!