https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie już działa

Magdalena Balicka
Justyna Matuszewska od maja szefuje Powiatowemu Centrum Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Pochodzi z Zawiercia
Justyna Matuszewska od maja szefuje Powiatowemu Centrum Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Pochodzi z Zawiercia Magdalena Balicka
Ofiary przemocy domowej, niedoszli samobójcy, pogorzelcy oraz mieszkańcy powiatu chrzanowskiego, których spotkało losowe nieszczęście, nareszcie mają gdzie szukać pomocy. Przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Chrzanowie właśnie otwarto Powiatowe Centrum Interwencji Kryzysowej.

Jako niezależna jednostka działa dopiero od maja.

Wcześniej istniał jedynie punkt interwencyjny w strukturach Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny.

- Miejsce kojarzone było jednak głównie z domem dziecka, a dorośli mieszkańcy nie wiedzieli nawet o jego istnieniu. Teraz ma się to zmienić - tłumaczy Justyna Matuszewska, dyrektorka centrum.

Potrzebujący znajdą u niej nie tylko pomoc psychologów i terapeutów, ale także schronienie. Jest tutaj hostel dla dziesięciu osób. Aktualnie korzysta z niego matka z dwójką dzieci.

- Jesteśmy otwarci na wszystkich mieszkańców z problemami. Zależy nam, by ludzie wiedzieli, ża właśnie przy Marii Skłodowskiej znajdą bezpłatną i fachową pomoc o każdej porze dnia i nocy - podkreśla szefowa PCIK. Telefon do ośrodka (32 646 71 88) jest czynny całą dobę, a nie jak wcześniej od 8 do godziny 20.

Dawniej do punktu trafiały zwykle osoby kierowane przez policję czy prokuraturę. Od maja, kiedy wyodrębniono centrum interwencji kryzysowej, przychodzą już pierwsze ofiary samodzielnie. - Także rodzice dzieci z nałogami - zaznacza dyrektor. Do syspozycji mieszkańców jest siedmiu fachowców, w tym psychologowie, pedagodzy, terapeuta i pracownik pierwszego kontaktu. - Gdy placówkę zacznie odwiedzać więcej osób z problemami, poszerzymy kadrę o kolejnych specjalistów - zaznacza pani Justyna.

Joanna Wanywocka, pracownica Powiatowego Centrum Interwencji Kryzysowej w Chrzanowie podkreśla, że pomoc jest tutaj udzielana bezpłatnie.

- Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem i każdy problem jest dla nas tak samo ważny - zaznacza.
Ofiary przemocy mogą zatrzymać się tutaj na miesiąc. Ubodzy za nocleg nie zapłacą nawet złotówki.

Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!

Trwa plebiscyt na Superkota! Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
z ortografią fatalnie
Zanim pani zacznie się na forach udzielać, proponuję zainwestować słownik ortograficzny. Jak nowa pani dyrektor zacznie pracować z pani córką pewnie znów się pani nie spodoba i napisze pani pisemko. Zycie.
E
Ewa
Gratulacje Pani Dyrektor! Właściwy człowiek! Niech tylko starczy pani nadal czasu dla klientów, bo to byłaby ogromna strata!
g
gosc
kilka miesiecyy temu bylam jako klięntka w tym powdirze i tak mnie uwczesna pani dyrektor potraktowałaa że mi się przykro zrobiło. jak intruza jakiegoś. Teraz to sie cieszę że jest nowy dyrektor i osobna instytucyja to jest szansa na zmiane. a nowa pani dyrektor jest fajna bo moja curka do niej przychodziła po pomoc i bardzo pomogła.
g
gosc
kilka miesiecyy temu bylam jako klięntka w tym powdirze i tak mnie uwczesna pani dyrektor potraktowałaa że mi się przykro zrobiło. jak intruza jakiegoś. Teraz to sie cieszę że jest nowy dyrektor i osobna instytucyja to jest szansa na zmiane. a nowa pani dyrektor jest fajna bo moja curka do niej przychodziła po pomoc i bardzo pomogła.
a
a nei starą
A ja jestem pewien, że dwa pierwsze komentarze umieściła rozżalona i pełna goryczy była dyrektor Stecz Joanna. Przecież wcześniej był POWDIR, a w jego strukturach punkt interwencji kryzysowej. Teraz, od maja to oddzielna jednostka powiatowa. I to ma być ułatwieniem dla potrzebujących. Niby zmian niewiele, a jednak kolosalne.
z
zadowolony
A dlaczego od kłamstw? Jak dla mnie to zdanie jest wyrwane z kontekstu. Podejrzewam, że obraz byłby pełniejszy gdyby gazeta zamieściła pełen tekst. Jak dla mnie nowa pani dyrektor prezentuje się wiarygodnie. Funkcje pełni dopiero od dwóch tygodni. Trzeba poczekać. Zobaczymy jak będzie.
g
goście
Zgadzam się z tym kamentarzem poniżej. Nowa szefowa zaczyna swoją pracę od kłamstwa i to na forum gazety ogólnopolskiej? Nieźle się zaczyna.
A następne idzie w kolejce, bo już sama zaznacza, że kolejne osoby, pewnie jak to się już dzieje w placówce- "z klucza" zostaną zatrudnione. Ile jeszcze etatów zajmą ci sami "specjaliści", którzy kiedyś pracowali w PCPR? Ona też tam była zatrudniona, ale jeszcze inni czekają na przyjęcie, choć pracują już w innych placówkach pomocowych. No ale dla swoich miejsce trzeba znależć.
Poza tym zgrabnie napisana o bezpłatności i dostępności dla "ubogich". Pobyt stacjonarny jest płatny, przecież już gazety o tym pisały.
Wszystko można wcisnąć ludziom, wystarczy zgrabnie napisać, mijająć się z prawdą.
g
gosc
" Wcześniej istniał jedynie punkt interwencyjny w strukturach Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny. " ... ciekawe rzeczy mówi Pani dyrektor. Z tego co mi wiadomo i zreszta pisze to tez na stronaie POWDiR Ośrodek Interwencji Kryzysowej juz istniał. Ile razy mozna otwierac tą sama placówkę ??

Tak samo informacje dotyczące pobytu i odpłatności rozmijaja się z obowiązującymi w tej kwesti przepisami ustawy o pomocy społecznej
Art. 47
2. Interwencją kryzysową obejmuje się osoby i rodziny bez względu na posiadany
dochód.
3. W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej
pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb – poradnictwa socjalnego
lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych – schronienia do 3 miesięcy
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska