Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

Materiał informacyjny Muzeum Narodowego w Krakowie
W roku 2024 Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje swoje 145 urodziny pod hasłem: dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak bogate zbiory posiada Muzeum, odwiedzając wszystkie jego oddziały. W marcu muzeum szczególnie zaprasza do MNK Mehoffer, przy ulicy Krupniczej.

MNK Mehoffer – historia budynku

Historia budynku sięga lat 50. XIX w., gdy po wielkim pożarze Krakowa wzniesiono w tym miejscu murowany dom. Należał on wówczas do Mateusza Rogowskiego, dziadka Stanisława Wyspiańskiego – artysty, który przyszedł tu na świat w 1869 r. W 1872 r. nowym właścicielem został prof. Józef Szujski, znany historyk, który rozbudował dom, nadając mu charakter rezydencji. Po jego śmierci budynek nabyli Tarnowscy, którzy przeznaczyli go na wynajem. Gdy w 1932 r. zakupił go Józef Mehoffer – jeden z najwszechstronniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w., współtwórca polskiej i międzynarodowej secesji – dom wymagał remontu. Artysta nadał mu cechy starannie zaaranżowanej rodzinnej siedziby, którą zwano Pałacem pod Szyszkami.

Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

Po śmierci malarza rodzina pragnęła zachować niezmieniony wygląd pomieszczeń. W 1963 r. syn artysty Zbigniew podjął starania o utworzenie muzeum. Jego intencją było ofiarowanie domu wraz z wyposażeniem i ogrodem Muzeum Narodowemu w Krakowie, natomiast dzieła Mehoffera miały być przekazane w ramach umów depozytowych. W 1986 r. zamysł Zbigniewa został zrealizowany przez jego spadkobierców. Po pracach remontowych w 1996 r. muzeum otwarto dla zwiedzających jako Dom Józefa Mehoffera, Oddział MNK.

Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

Obecne wnętrza urządzono (a niektóre z nich wiernie odtworzono) według archiwalnych zdjęć oraz wskazań rodziny. Na parterze budynku od strony ogrodu znajdują się pokoje o charakterze reprezentacyjnym, do nich przylega elegancka klatka schodowa prowadząca na I piętro, gdzie mieszczą się dawne pokoje artysty i jego rodziny. Eksponowaną kolekcję dzieł Mehoffera, którą tworzą witraże, obrazy, rysunki i prace graficzne o różnorodnej proweniencji, dopełniają zabytkowe meble, tkaniny i przedmioty użytkowe, a także obszerny księgozbiór artysty oraz rzeźby twórców młodopolskich. Usytuowany za domem ogród Józefa Mehoffera został odnowiony w 2003 r. na podstawie obrazów jego autorstwa oraz zdjęć.

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Zaciszny zabytkowy Dom Józefa Mehoffera to idealne miejsce na wiosnę: wielobarwne witraże niegdysiejszego Gospodarza i rozkwitające nawet na ścianach kwiaty potrafią najlepiej przypomnieć o budzącej się do życia przyrodzie. 

Swojsko skrzypiąca podłoga, ważki przysiadające na zasłonach i zapach przywodzący wspomnienia tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy lubią zaszyć się w ciszy w przytulnym kącie i… tworzyć, grać w gry lub po prostu pomyśleć. A ci, którzy tęsknią za ruchem, koniecznie muszą zajrzeć do coraz bardziej zieleniejącego się ogrodu!

Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

W MNK Mehoffer czekają na Was:

KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I OPIEKUNÓW: „W świecie witrażu”

Lubicie zastanawiać się nad światem? A może wolicie przyglądać się dziełom sztuki tak uważnie, że niemal wodzicie po nich nosem, lub też bardziej cieszy Was własna twórczość? W karcie zadań poświęconej witrażom zastanowicie się nad naturą światła niczym prawdziwi filozofowie i filozofki, zbadacie szkiełko po szkiełku wybrany witraż Mehoffera i zaprojektujecie własny, a nawet poznacie bliżej baśniowe istoty, których sporo kryje się w zakamarkach starego domu.Będzie też okazja, by skorzystać z przybornika kolorowych folii i sprawdzić, czym różni się świat niebieski od czerwonego i zielonego oraz który z nich jest Wam najbliższy. Przyda się tu mędrca szkiełko i oko, ale wierzymy, że i Wy możecie nimi zostać!

Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH  I PROJEKTOWANIE OGRODU

Jakie rośliny można spotkać w ogrodzie Mehoffera? Biegłych w botanice zachęcamy do samodzielnej identyfikacji okazów, a wszystkich – do losowania ciekawostek o kwiatach, drzewach i krzewach rosnących w tym największym ogrodzie w okolicy. 

Tych, którzy już oczami wyobraźni widzą okolicę w pełnym rozkwicie zapraszamy do zaprojektowania własnego ogrodu – na wszystkich architektów i architektki krajobrazu czekają specjalne karty, kredki i ołówki.

Powitaj wiosnę w MNK Mehoffer

GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci”

Granie w Muzeum? Dlaczego nie – gościnny Dom Mehoffera sprzyja miłemu spędzaniu czasu. Sięgnijcie po poduszki, wybierzcie miejsce i wypożyczcie jedną z naszych gier. Dzięki naszemu dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie też odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart do gry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska