Spółdzielnia Muzyczna, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę współczesną, zaprasza na koncerty swojego cyklu "Interakcje". Koncerty zostały rozłożone na cały rok, najbliższa odsłona 16 maja, o godz. 19.30 w Teatrze KTO.
W repertuarze pierwsze z cyklu koncertów Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian Georgesa Aperghisa, Trace na zespół Alexa Minceka oraz NUN na zespół i elektronikę Sarah Nemtsov.
- Ideą "Interakcji" jest połączenie na linii: kompozytor, wykonawca, odbiorca. Tematem, który łączy te wydarzenia jest język. Zastanawiamy się nad tym, czy język muzyczny jest uniwersalny. Muzyce będzie towarzyszyć rozmowa Weroniki Bieleckiej i Jerzego Kornowicza - wyjaśnia Emilia Stefańska, koordynatorka projektu.
Jak wyjaśniają muzycy, współczesne brzmienia często bywają postrzegane jako muzyka trudna, nieprzystępna i elitarna. Swoim cyklem chcą oswoić słuchaczy z muzyką nową, która zazwyczaj po festiwalowych wykonaniach nie ma swoich kontynuacji koncertowych. W ich koncertach obok tradycyjnych instrumentów wykorzystywane są przedmioty niekojarzące się z muzyką, jak np. pompkę rowerową, megafon, nadmuchany balon czy wiatraczki-wentylatory.
- Cykl "Interakcje" to koncerty otwarte, nie trzeba się przejmować tym, że muzyka będzie za trudna, czy tylko dla profesjonalistów. Każde spotkanie inicjujemy rozmową z zaproszonymi gośćmi na temat muzyki, potem jej słuchamy, a po koncercie można porozmawiać z muzykami. To są bardzo odkrywcze spotkania i jeśli ktoś ma obawy przed tym, że muzyka nowoczesna jest niezrozumiała, to właśnie podczas "Interakcji" może się z nią zmierzyć w bezpiecznym otoczeniu. Także muzyka jest zróżnicowana, choć staramy się, by były to nowe kompozycje, niektóre nawet sprzed kilku miesięcy - wyjaśnia Emilia Stefańska. - Naszą misją jest pokazanie, że muzyka współczesna to jest obszar, gdzie można się dobrze bawić, można eksplorować i eksperymentować.
Kolejne muzyczne spotkania w ramach "Interakcji" odbędą się 22 czerwca w MOCAK-u z udziałem Reinholda Friedla; 5 września w Cricotece, gdzie na scenie pojawią się Rafał Ryterski z polską premierą "Birdsongs" oraz trójka finalistów projektu "PLAYGROUND 2024: call for collaborations": Ilona Perger, Ian Mikyska i Lautaro Balcarce; 24 listopada w Sukiennicach zabrzmią Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki i Mark Andre, a 7 grudnia w Teatrze KTO w programie urodzinowym Spółdzielni Muzycznej będzie okazja, by usłyszeć kompozycje Viacheslava Kyrylovva, Wojciecha Błażejczyka i Artura Zagajewskiego.
Nowym cyklem Spółdzielni Muzycznej jest projekt "Spółdzielnia na Miejscu", czyli na Wesołej, gdzie na co dzień można spotkać muzyków. To kameralne spotkania: spacery dźwiękowe do Wesołej czy rytmiczne wierszowanki dla najmłodszych oraz Orkiestra hałasów.
- Brzmi to tak, jak byśmy tam wszyscy hałasowali, ale jest to działanie niemalże terapeutyczne, podczas którego można dać upust swojej energii - dodaje Emilia Stefańska. - Czujemy, że jednym z lepszych sposobów oswojenia się z muzyką nową – a w konsekwencji dostrzeżenie walorów i czerpanie satysfakcji z tych nieoczywistych brzmień – jest doświadczenie jej poprzez wykonawstwo.
