https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót zimy. W Zakopanem zrobiło się biało. I cały czas śnieg sypie. Co z tą wiosną?

Łukasz Bobek
Zakopanem znów zrobiło się białe
Zakopanem znów zrobiło się białe Łukasz Bobek
Zakopanem znów zrobiło się białe. W mieście pod Giewontem sypie śnieg. W nocy spadło ok. 2-3 cm śniegu. Spadła także temperatura. W sobotę lepiej odpuścić sobie wycieczki w góry. Zresztą i tak niewiele widać. W Tatrach są gęste chmury.

Na Kasprowym spadło 10 cm śniegu

W marcu jak w garncu. To powiedzenie ewidentnie się sprawdza. Jeszcze kilka dni temu w Zakopanem mieliśmy temperatury w ciągu dnia dochodzące do 17-18 stopni, zaczynały kwitnąć kwiaty. A teraz znów zrobiło się biało. Śnieg zaczął sypać w nocy z piątku na sobot i cały czas sypie. Spadła także temperatura. Obecnie pod Giewontem termometry pokazują minus 1-2 stopnie.

Główne drogi w mieście są czarne. Śnieg na jezdni szybko się roztapia. Nieco gorzej jest na bocznych, osiedlowych uliczkach, a także na chodnikach. Piesi muszą bardzo uważać, by się nie poślizgnąć.

W Tatrach z kolei - jak podaje IMGW - spadło ok. 10 cm śniegu (na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). Pokrywa śnieżna w górach ma ok. 60 cm. Śnieg cały czas sypie.

Niebezpiecznie w Tatrach

Dzisiaj lepiej całkowicie odpuścić wyprawy w góry. Aura jest paskudna i niewiele widać. W Tatrach jest gęsta mgła, która ogranicza widoczność. A to w wyższych partiach gór może być znacznym zagrożeniem.

Powyżej 1600 metrów obowiązuje znaczy, trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Opady śniegu, wraz z niskim pułapem chmur, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Wiele szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetartych i pozawiewanych - nie widać ich przebiegu. W żlebach i pod ścianami, wiatr odłożył większe ilości śniegu. Ponadto, znacząco wzrosło zagrożenie lawinowe. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest tu odpowiedni sprzęt zimowy (raki – nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Niemniej jednak, odradzamy dziś wyjścia w wyższe partie gór - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Kiedy wiosna w Zakopanem?

Według prognoz śnieg może sypać jeszcze w niedzielę, a także w poniedziałek. IMGW przewiduje w niedzielę przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o ok. 5 cm.

Słoneczne dni mają wrócić od wtorku. Według prognoz będzie słonecznie, ale chłodno - zwłaszcza nocami. W Zakopanem temperatura po zmroku może spaść do nawet minus 10 stopni.

Ocieplenie przyjdzie od czwartku. Znów w ciągu dnia będzie ok. 8-10 stopni, choć nocami nadal przymrozki - na poziomie minus 2 stopni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska