https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje pierwsza w Krakowie tężnia solankowa

Piotr Tymczak
Urząd Miasta Krakowa
Już wiosną przyszłego roku mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z pierwszej w naszym mieście tężni solankowej.

Inwestycja realizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej powstaje w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Będzie zlokalizowana w sąsiedztwie istniejącego placu zabaw, w północno-zachodniej części zalewu.

Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem, spacer po tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla zdrowia jodu.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa będzie miała 350 m2. Prace budowlane już trwają. Wykopany został dół pod zbiornik, który pomieści nawet 60 tys. litrów solanki. Konstrukcja tężni składająca się z trzech 18-metrowych ramion wykonana zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny. Postęp prac budowlanych na ten moment będzie ściśle związany z warunkami atmosferycznymi. Z pierwszych leczniczych kuracji krakowianie będą mogli skorzystać na wiosnę przyszłego roku, kiedy tężnia zostanie uruchomiona.

Archiwum Narodowe w Krakowie, Południowa Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych w Krakowie, sygn. 29/741/3350

Tak wyglądał Dworzec Główny bez Galerii Krakowskiej [ARCHIWA...

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach.

Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nowohucianin
Powietrze nad zalewem jest czystsze, chociaz sledzac komunikaty stacji na ul. Bulwarowej, Dietla i Os.Piastow, to ostatnie przoduje bo jest na gorce i przewietrzane, natomiast Bulwarowa czasami ma gorsze odczyty niz Dietla.
m
mik
zapewne region zalewu nowohuckiego ma lepsze powietrze niż centrum Krakowa
M
Marela
kto wie, może będę na hucie częściej niż tylko jak idę do dentyski (swoją drogą polecam panią Anię Król, piękne mi korony zrobiła!) Czyżby Nowa Huta miała zostać najbezpieczniejszym miejscem w Krk? Przynajmniej jeśli chodzi o oddychanie ;)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska