Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar miejskiego archiwum w Krakowie. Radny Gibała pyta: "odstąpiono od realizacji wszystkich wymagań przeciwpożarowych"? ZIM odpowiada

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ulica Na Załęczu: archiwum miasta Krakowa, gdzie doszło do pożaru
Ulica Na Załęczu: archiwum miasta Krakowa, gdzie doszło do pożaru Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- Wygląda na to, że budynek miejskiego archiwum, który płonął przez prawie 5 dni, oddano do użytku, mimo iż nie spełniał wymagań w zakresie "zapewnienia wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru" - napisał w mediach społecznościowych radny miejski Łukasz Gibała. W Zarządzie Inwestycji Miejskich przekonują: "Hale archiwum nie mogłyby być oddane do użytku, gdyby nie spełniały wszelkich norm przeciwpożarowych przewidzianych w przepisach prawa".

FLESZ - Rewolucja informacyjna w sądach powszechnych

Pożar miejskiego archiwum w Krakowie. Radny Gibała pyta o wymagania przeciwpożarowe

Działania straży pożarnej w budynku miejskiego archiwum przy ul. Na Załęczu dobiegły końca w środę 17 lutego, a więc w 12. dniu od wybuchu pożaru. Teren został przekazany urzędowi miasta. Przypomnijmy, że po pożarze Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie w sprawie katastrofy budowlanej, a swoje śledztwo prowadzi również prokuratura.

Ostatnio emocje wokół pożaru wywołał wpis radnego miejskiego Łukasza Gibały. "Wygląda na to, że budynek miejskiego archiwum, który płonął przez prawie 5 dni, oddano do użytku, mimo iż nie spełniał wymagań w zakresie "zapewnienia wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru". W zamian zgodzono się na wyposażenie budynku w "stałe urządzenia gaśnicze aerozolowe". Co ciekawe, w postanowieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej nie ma w ogóle uzasadnienia" - napisał radny.

O sprawę zapytaliśmy w Zarządzie Inwestycji Miejskich. Jego rzecznik prasowy, Jan Machowski, przekonuje, że hale archiwum nie mogłyby być oddane do użytku, gdyby nie spełniały wszelkich norm przeciwpożarowych, przewidzianych w przepisach prawa. - Budynek został wykonany zgodnie z projektami zatwierdzonymi przez uprawnionych rzeczoznawców ppoż. Ponadto na etapie odbioru obiektów zaprojektowane i zrealizowane rozwiązania uzyskiwały akceptację straży pożarnej, co stanowiło podstawę do uzyskania pozwolenia na użytkowanie - poinformował nas Machowski.

Odnosząc się do wątpliwości radnego Gibały, napisał, że Straż Pożarna wyraziła zgodę na wprowadzenie rozwiązań zamiennych - co nie oznacza gorszych - które nadal były zgodne z przepisami regulującymi zabezpieczenie pożarowe obiektów, w szczególności nie osłabiały ich w tym zakresie.

Co więcej, w ramach działań odbiorowych, 5 marca 2018 roku Straż Pożarna wydała, po trwającej kilka dni kontroli, pozytywne stanowisko w sprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego obu hal, co było podstawą dla PINB do wydania decyzji pozwolenia na użytkowanie w dniu 28 marca 2018 r. - odpowiedział nam Machowski.

"Podkreślamy raz jeszcze, że nie odstąpiono od realizacji przewidzianych przepisami prawa wymagań przeciwpożarowych. Zastosowano system SUG - rozwiązanie zgodne z przepisami i adekwatne do charakteru obiektów i materii, która miała tam być przechowywana, tj. akta papierowe. W sprawie pożaru dwóch hal archiwum toczy się obecnie postępowanie prokuratorskie. To w ramach tego postępowania biegli ustalą, jaka jest faktyczna przyczyna tego tragicznego zdarzenia" - podkreśla ZIM.

Ostatnio odwiedziliśmy miejsce pożaru. Policjanci oraz strażnicy miejscy strzegą spalonych budynków miejskiego archiwum w Krakowie. Teren jest ogrodzony, nie można tam wejść. Miejsca pilnuje również pracownik firmy ochroniarskiej, wynajętej przez urzędników. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że o pożarze dowiedzieli się dopiero na drugi dzień, gdy wybuchł, nie widzieli dymu. Teren archiwum jest oddzielony od najbliższych domów gęstą ścianą drzew. Przypomnijmy, że strażacy walczyli z ogniem aż dwanaście dni. Teren został już przekazany miastu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska