MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 130 niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano w Małopolsce. To m.in. napad padaczki, gorączka czy udar mózgu

RED.
W Małopolsce do tej pory potwierdzono 135 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W Małopolsce do tej pory potwierdzono 135 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Pawel Relikowski / Polskapress
Od 3 do 8 tysięcy szczepień wykonuje się dziennie w Polsce. Najwięcej zrealizowano dotąd w woj. mazowieckim, najmniej - w Lubuskiem. Małopolska jest na czwartym miejscu z liczbą 93 798 szczepień. Od dnia ich rozpoczęcia do niedzieli 31 stycznia, odnotowano 135 niepożądane odczyny poszczepienne w naszym województwie.

FLESZ - Więcej zgonów niż urodzeń. Oto szokujące dane

Od pierwszego dnia szczepienia, a więc od 27 grudnia 2020 roku do GIS-u zgłoszono 863 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 731 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

W Małopolsce do tej pory potwierdzono 135 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Z tego aż 63 wystąpiły u kobiet. Najczęściej zgłaszanym NOP-em jest zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Wiadomo, że cztery z tych osób były hospitalizowane. W pierwszym przypadku chodzi o mężczyznę u którego podanie szczepionki spowodowało osłabienie, bladość, potliwość, a także pogorszenie kontaktu. Wiadomo, że miał on liczne choroby współistniejące. Z kolei w drugim przypadku chodzi o kobietę, u której po zaszczepieniu wystąpiły napady padaczki. Trzeci poważny niepożądany odczyn poszczepienny dotyczy mężczyzny z powiatu brzeskiego, który dostał udaru mózgu. Z kolei czwarta osoba, która wymagała hospitalizacji po szczepieniu to kobieta u której po podaniu preparatu wystąpiło: drętwienie, mrowienie, osłabienie po lewej stronie twarzy i lewej kończyny górnej.

U niektórych zaszczepionych wystąpiły także wymioty, duszności, ból brzucha, cechy niedotlenienia mięśnia sercowego czy też utrata węchu i smaku.

W raporcie NOP z 26 stycznia znalazła się także informacja, że 25 stycznia w Krakowie odnotowano zgon kobiety. W opisie tej informacji wskazano, że pacjentka miała: "choroby zasadnicze: miażdżycę, nadciśnienie i niewydolność krążeniową".

Zaznaczono jednak, że wg. lekarza "zgon pacjentki nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki". Kobieta nie była hospitalizowana.

- Zmarła pacjentka zakładu opiekuńczo-leczniczego to osoba zaawansowana wiekowo - 85 lat i obarczona wieloma poważnymi schorzeniami. Zmarła 21 dni po podaniu pierwszej dawki. Zdaniem lekarza zgłaszającego śmierć, nie ma ona związku ze szczepieniem. Czekamy jednak na ostateczne potwierdzenie tego faktu - wyjaśnia w rozmowie z nami Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Jakie inne objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Przypomnijmy, niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najpoważniejszym powikłaniem, jakie może wystąpić, jest wstrząs anafilaktyczny.

Najczęściej spotykamy się z jednak łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to:

  • wysypka,
  • kaszel,
  • biegunka,
  • dreszcze.

To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym

Do tej pory w Polsce wykonano 1 176 904 szczepień przeciwko COVID-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska