Spis treści
Czy wiecie, że na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego istniało trzydzieści odmian wiejskiego stroju odświętnego?
Najbardziej znane
Najbardziej znane są ubiory Krakowiaków z okolic Krakowa oraz górali podhalańskich, ale stroje z wielu miejsc w Małopolsce wyróżniało się stylem i barwami.
Odmienne było tradycyjne odzienie Łemków i Rusinów z Beskidów Sądeckiego i Niskiego, inaczej nosili się górale ze Spiszu czy Orawy czy Lachy z ziemi sądeckiej.

Najbardziej lubiane
Do niedawna tradycyjne stroje znane były przede wszystkim dzięki występom licznych w Małopolsce zespołów folklorystycznych. Czasem były prezentowane i noszone są podczas lokalnych uroczystości.
Wyjątkiem jest Podhale, gdzie góralskie ubrania do dziś zakładane są prywatnie, na świąteczne, rodzinne i religijne okazje.
Jednak wszędzie obserwujemy powrót do tradycji, a współczesna moda chętnie inspiruje się ludowymi motywami.
Barwne, kolorowe stroje wyglądają niezwykle atrakcyjnie, ale kosztują krocie, zwłaszcza te ręcznie wykonane, na zmówienie.

Najlepiej opisane
Tradycyjne, bogato zdobione stroje świąteczne i proste ubiory codzienne, noszone niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice – ten niezwykły przegląd mody ludowej został zebrany i opisany w unikatowym, dziesięciotomowym wydawnictwie „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej”.
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano kolejny, II tom albumu, Wydawnictwa „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej”.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Sytuacja pracownika na rynku pracy
