Rozdanie nagród odbyło się na koncercie finałowym 52. MFFZG. Zgromadził on wielu widzów. Najważniejszym punktem koncertu było rozdanie głównych nagród festiwalu: złotych, srebrnych i brązowych ciupag.
W tym roku w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej Złota Ciupagę przypadła zespołowi „Istebna” z Polski. Srebrną ciupagę otrzymał zespół „Dyado Dragoi” z Bułgarii. Z kolei Brązowe Ciupagi zdobyły ex aequo dwa zespoły - „Regle” z Poronina, a także zespół „Zbyrcok” z Juszczyna.
Jeśli chodzi o kategorię folkloru artystycznie opracowanego Złota Ciupaga powędrowała do zespołu „Cununa Apusenilor” z Rumunii, srebrną zdobył zespół „Lachy” z Nowego Sącza, a brązową - zespół „Koco Racin” z Macedonii Północnej,
W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej Złotą Ciupagą nagrodzony został zespół „Prnjavor” z Serbii, a srebrną zdobył zespół „Anatolian Folklor Foundation” z Turcji. Brązowej ciupagi nie przyznano - z uwagi na fakt, że w tej kategorii startowały jedynie dwa zespoły.
Nagrody zespołom wręczali prof. Piotr Gliński - wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Leszek Dorula - burmistrz Zakopanego, Jan Piczura - radny sejmiku województwa małopolskiego, a także Agnieszka Nowak-Gąsienica - wiceburmistrz Zakopanego.
Ponadto rozdane zostały nagrody w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” na najładniejszą góralkę świata, najśwarniejszego górala, a także najlepszy zespół. Najładniejszą góralką została Paulina Czernik z zespołu "Regle" z Poronina. Dostała w nagrodę sznur czerwonych korali. Najśwarniejszym góralem 2021 roku został Krzysztof Chowaniec - również z "Regli". Wrócił on do domu z wyjątkową ciupagą. Z kolei tytuł najpopularniejszego zespołu góralskiego zdobył zespół "Lachy" z Nowego Sącza. Zespół wróci z Zakopanego z pamiątkowym obrazem.
Nagrody laureatom plebiscytu wręczył Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press w Krakowie - wydawcy "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego".
Po uroczystej dekoracji laureatów widzowie jeszcze raz mogli podziwiać góralskie zespoły z różnych stron świata w czasie występów. W tym roku w Zakopanem wystąpiły zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie grupy wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: "Zbyrcok" z Juszczyna, "Istebna" z Istebnej, "Lachy" z Nowego Sącza oraz "Regle" z Poronina.
FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]