Pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przygotowali specjalną petycję, w której tłumaczą: "Obecnie trasę tę obsługują trzy linie autobusowe: dwie miejskie - nr 125 i 513 - oraz jedna aglomeracyja - nr 204. To zdecydowanie niewystarczająca liczba, biorąc pod uwagę, że zaledwie jedna z nich, autobus nr 513 kursuje z centrum miasta, pozostałe dwa nie przejeżdżają przez większe centra komunikacyjne" - tłumaczą.
Ponadto we wspomnianej petycji podnoszą również, że niezadowalająca jest także częstotliwość wspomnianych linii: "maksymalnie trzy, cztery autobusy na godzinę" - podkreślają.
Osoby, które na co dzień dojeżdżają do szpitala podkreślają, że stanowi to znaczne utrudnienie - "szczególnie dla osób starczych i doświadczonych chorobą, dla których przejście dodatkowych kilkuset metrów pod górę z przystanku przy ulicy Wielickiej stanowi znaczne obciążenie, a czasami staje się przeszkodą nie do pokonania" - tłumaczą.
- Należy wziąć pod uwagę fakt, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największa wysoko specjalistyczna placówka medyczna w regionie. W ubiegłym roku udzielono tu prawie 650 tysięcy porad ambulatoryjnych, a kolejnych 100 tysięcy osób było hospitalizowanych. Nie bez znaczenia jest również to, że w szpitalu działa Szpitalny Ośrodek Ratunkowy, będący częścią Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Właśnie dlatego tak ważna jest sprawnie działająca i terminowa komunikacja miejska, która dodatkowo będzie zatrzymywać się bezpośrednio pod szpitalem - podkreślają autorzy petycji.
Pracownicy i pacjenci szpitala podają też przykłady wyremontowanych ulic, które znacznie poprawiły przejazd i nie zakłócają płynności transportu w okolicy szpitala. Mowa tu o ul. Kostaneckiego, Jakubowskiego i Marii Orwid, a także nowoczesna pętla autobusowa zlokalizowana przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
- Oczekujemy od włodarzy miasta podjęcia pilnych kroków zmierzających do rozwiązania problemu. Wierzymy, że nie pozostaniemy bez wsparcia w tak ważkiej – zarówno dla Szpitala, jak i dla miasta – sprawie - apeluje szpital.
Pod petycją - Pilne zwiększenie liczby linii autobusowych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - podpisało się już przeszło 240 osób.
ZTP odpowiada
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Zarząd Transportu Publicznego.
- Po oddaniu punktu socjalnego, który będzie działał przy szpitalu, chcemy tam skierować linię nr 163. To owszem nie jest połączenie z centrum miasta, ale z Nową Hutą. Przypominam, że jakąkolwiek dodatkową linię chcielibyśmy tam skierować, to będzie ona jeździła kieszeniowo i jest to dla tej linii dodatkowa strata kilku minut. Co za tym idzie pasażerowie, którzy traktują komunikację miejską jako podróż do swojej pracy i szkoły, a następnie do domu - to dla nich są to dodatkowe stracone minuty. Zwróćmy uwagę, że gdy ktoś jedzie do szpitala, ponieważ wydarzyło się coś poważnego, to raczej nie robi tego autobusem. Z kolei, gdy ktoś ma planowaną wizytę w szpitalu to może dojechać liniami tramwajowymi 3, 9, 13 lub autobusowymi 133, 144, 153, 173, 224, 244, 274, 301, 304, 503 na skrzyżowanie Szpital-Prokocim i dalej przesiąść się w linię 125, 204 czy 513, gdzie łącznie z tego skrzyżowania w kierunku szpitala odjeżdża autobus co 7,5 minuty - wyjaśnia nam Sebastian Kowal, rzecznik prasowy ZTP.
Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin
