https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwy kryzys europejskiej solidarności

biskup Tadeusz Pieronek
Jednocząca się Europa, której pierwotnym celem było bezpieczeństwo i pokój, musiała na przestrzeni swej historii przekraczającej półwiecze, dokonać historycznego wyczynu, jednocząc państwa o różnych tradycjach, o zróżnicowanym rozwoju gospodarczym, o własnej historii i własnych ambicjach.

Był to wysiłek, który jeszcze nie osiągnął w pełni swojego celu, jakim jest budowanie europejskiej jedności w różnorodności, niemniej jednak można odnotować poważne postępy na tej drodze. I można mieć nadzieję, że ta jedność zostanie osiągnięta, chociażby dlatego, że narody Europy stanęły niegdyś na solidnym fundamencie religijnym, na chrześcijańskiej kulturze, która do dziś inspiruje i łączy.

Przy aktualizacji tak wielkiego projektu kryzysy są zjawiskiem naturalnym, a ich rozwiązywanie jest motorem postępu, ale czasem przybierają postać chorób, które trzeba leczyć, by nie doprowadziły do śmierci. Pierwszą przeszkodą w integracji Europy była żelazna kurtyna, podział na wolny Zachód i zniewolony Wschód. Dlatego początki jednoczenia Europy miały miejsce wyłącznie między państwami zachodnimi. Dopiero po 1989 r., po zwycięstwie „Solidarności” w Polsce i po odzyskaniu wolności i niepodległości przez państwa Europy środkowej i wschodniej, otwarły się dla nich możliwości integracji, która już dziś obejmuje 28 państw, w tym Cypr leżący w Azji, ale jeszcze nie objęła wszystkich państw europejskich.

Zapominając o przeszłości, wszyscy mamy w pamięci wieloletni kryzys bankowy i gospodarczy, który się rozpoczął w 2004 r. i którego skutki trwają do dziś, a na który nałożyły się nowe kryzysy, jeszcze groźniejsze. Wymagają one solidarnego wysiłku wszystkich państw - członków Unii Europejskiej.

Po aneksji Krymu przez Rosję okazało się, że może dojść do III wojny światowej, na którą Europa nie jest przygotowana, nie posiada własnej armii, a jej bezpieczeństwa chroni obronny sojusz NATO i armia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie mogąc liczyć na lojalność Rosji, Unia musi skłonić NATO do wzmocnienia obrony wschodniej flanki Unii. Ostatnie spotkanie w Bratysławie nie wróży, by ten kryzys skończył się decyzją o powołaniu armii Unii Europejskiej.

Drugim kryzysem jest brak solidarnej polityki energetycznej i klimatycznej, tej związanej z przesyłem ropy i gazu, głównie z Rosji do państw Unii Europejskiej i nadmierną emisją dwutlenku węgla w atmosferę. Państwa zainteresowane tymi sprawami kierują się własnymi korzyściami, nie uwzględniając strat, jakie w związku z taką polityką ponoszą inni. Taki brak solidarności nie rokuje dobrych rozwiązań.

Jednym z najbardziej chyba nabrzmiałych problemów kryzysowych współczesnej Europy jest sprawa migrantów. To problem nowoczesnej wędrówki ludów, któremu powinniśmy stawić czoła ze zrozumieniem tych, którzy uciekają przed śmiercią i tych, którzy szukają lepszych warunków życia. W dużej mierze jest to spotkanie biedy z bogactwem, które nie widzi potrzeby, by przyjść z pomocą tym, którzy umierają z głodu, albo skazani są na wegetację.

Problem migracji to prawdziwy test wrażliwości i solidarności europejskiej, który dotyczy wszystkich państw, tworzących Unię. To bardzo trudne zadanie, ale odmawianie proporcjonalnego udziału w pomocy uchodźcom, zwłaszcza przez państwa, które z takiej pomocy dawniej często korzystały, jest nieuczciwym i karygodnym brakiem solidarności.

Brak solidarności to problem ludzki. Trzeba się jej stale uczyć, poszerzając naszą osobistą wrażliwość i gotowość pomagania innym.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NOTAK
Kiedyś szacunek budziłeś jako mądry i rozważny sekretarz? Episkopatu. Kolesiowanie z PO jednak zrobiło swoje. Ilu nachodźców w pałacach biskupich można ulokować? Mam 3 synów 2 bez szans na mieszkanie, podobnie jak 1,5 miliona rodzin. Podziel się apartamentem.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska