Nagrania są wykonywane podczas kontroli drogowych, legitymowania na ulicy itd. Powstaje pytanie, czy można legalnie rejestrować dźwięk i obraz z udziałem funkcjonariuszy publicznych podczas interwencji i następnie publikować te nagrania w internecie?
Nagrywając nie można utrudniać interwencji
W polskim prawie nie ma przepisów, które zakazywałyby nagrywania lub fotografowania policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (tj. podczas interwencji). Oznacza to, że każdy może legalnie nagrywać interwencję prowadzoną przez policjantów (np. telefonem komórkowym). Takie nagranie można wykonywać bez pytania funkcjonariusza publicznego (np. policjanta) o zgodę, a funkcjonariusz generalnie nie może zabronić jego wykonywania lub nakazać jego przerwanie. Policjant nie może bez powodu odebrać kamery, czy telefonu i wykasować nagrania – takie działanie byłoby bezprawne.
Trzeba jednak pamiętać, że nagrywanie interwencji nie może utrudniać policjantom wykonywania czynności służbowych (np. należy stosować się do ich poleceń), bowiem w przypadku utrudniania, policjanci mogliby podjąć działania zmierzające do przerwania lub zakazania nagrywania.
Nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać nagranie, jako dowód w sprawie administracyjnej lub sądowej, by złożyć skargę lub powiadomić właściwe służby o łamaniu prawa, przekroczeniu uprawnień służbowych.
Publikacja w sieci pod pewnymi warunkami
Inaczej sprawa wygląda jeżeli autor filmu chciałby go opublikować, np. w internecie. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, powszechnie określane w skrócie RODO. Wizerunek policjanta podczas interwencji, nawet jeżeli jest umundurowany, jest daną osobową podlegającą ochronie.
Policjant w czasie interwencji jest bowiem funkcjonariuszem publicznym, ale nie jest osobą publiczną (jak np. politycy). Film taki można zatem opublikować w dwóch przypadkach: gdy nagrany policjant wyrazi zgodę na publikację jego wizerunku lub - gdy twarz policjanta zostanie zasłonięta, głos zniekształcony i zostaną zasłonięte lub usunięte inne elementy, które pozwalałyby na jego identyfikację. Policjant, którego wizerunek został naruszony (udostępniony bez jego zgody), może domagać się zapłaty na jego rzecz odszkodowania.
- Chrzanów. Agresywny rottweiler rozszarpał małego psa. Właściciel dostał... mandat
- Cud w Lanckoronie? Świetlisty znak na parkingu sensacją!
- Kremówki w menu KFC w Wadowicach? Zapytaliśmy w fast foodzie
- Mistrzyni pole dance z Andrychowa podbija internet. Śledzi ją pół miliona osób!
- Jej wysokość Agata Leja. Wicemiss Wdzięku 45+ i Miss Publiczności wśród gospodyń
- Pustynia Błędowska na przestrzeni lat. Kiedyś był sam piach
