WIDEO: Prezydent powołał ministrów w swojej kancelarii
Źródło: TVN24, X-News
CZYTAJ TEŻ: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Tak wyglądał pierwszy dzień prezydenta z Krakowa [ZDJĘCIA]
Z Małopolski do prezydenckich gabinetów przeniosą się trzy osoby. Wszystkie otrzymały ministerialne nominacje. Jedną z nich jest Wojciech Kolarski. Odpowiadać będzie za sprawy związane z kulturą, polityką historyczną i dialogiem społecznym.
Dotychczas miejski radny PiS w Krakowie. Dotychczas był szefem biura poselskiego Dudy, gdy ten był europosłem. Współpracownicy nowego prezydenta mówią, że ufa on Kolarskiemu bezgranicznie. Panowie znają się od 1985 roku. Pierwszy raz zetknęli się w harcerstwie. Kolarski przez długi czas się wahał, czy przyjąć posadę. Chodziło o kwestie rodzinne.
– Zadaniem pana ministra będą przede wszystkim sprawy dialogu - szeroko pojętego dialogu. Dlatego tak mocno akcentuję, że Pałac Prezydencki będzie otwarty, na wszelkie inicjatywy społeczne. Tymi inicjatywami będzie zajmował się pan minister Kolarski – powiedział podczas wręczania nominacji prezydent Duda.
Do Warszawy przenosi się też prof. Krzysztof Szczerski. Ma on odpowiadać za sprawy zagraniczne. Publiczną deklarację w sprawie jego powołania Andrzej Duda złożył jeszcze w czasie kampanii. Szczerski jest obecnie posłem PiS-u z Małopolski zachodniej. Za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego był wiceministrem spraw zagranicznych. Jest także jednym ze współtwórców krakowskiej fundacji „Dyplomacja i Polityka”. Ma ona tworzyć merytoryczne zaplecze dla PiS w polityki zagranicznej.
– Nie mam wątpliwości, że jego wiedza - także naukowa - z zakresu spraw zagranicznych: teoretyczna i praktyczna będzie procentowało doskonałą pracą dla Polski – powiedział Duda.
Sprawami prawnymi zajmie się dr Anna Surówka-Pasek. Jest specjalistką z zakresu prawa konstytucyjnego. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora.
Do stolicy uda się jeszcze ksiądz Zbigniew Kras. Ma być kapelanem nowego prezydenta. Do tej pory był on proboszczem w Lipinicy Murowanej. W nowej kancelarii zabraknie dwóch osób, które w czasie kampanii odegrały znaczącą rolę. Mowa o pochodzącym z Krakowa Michale Ciechowskim i Magdalenie Żuraw. Oboje pracują przy toczącej się kampanii parlamentarnej.
Po za tym stanowiska w kancelarii prezydenta otrzymali Michał Łopiński. Był szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Szefową kancelarii prezydenta została Małgorzata Sadurska. Jest posłanką PiS już trzecią kadencję. Od czerwca do listopada 2007 r. była sekretarzem stanu w kancelarii premiera.
Posadę otrzymał też Adma Kwiatkowski. Będzie szefem gabinetu prezydenta. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego był jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowywanie wyjazdów prezydenta. To właśnie Kwiatkowskiemu w lutym tego roku, podczas narciarskiego Memoriału im. Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju, Andrzej Duda udzielił pomocy, gdy poseł PiS złamał sobie nogę na stoku. Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarzem stanu został Paweł Soloch, dotychczasowy szef Instytutu Sobieskiego.
Podczas wręczenia nominacji swoim współpracownikom prezydent ogłosił powstanie nowego biura do spraw kontaktów z Polakami za granicą. Ma się ono zajmować szeroko pojętymi sprawami emigracyjnymi. Andrzej Duda utworzył nowe stanowisko dyrektora generalnego. Obejmie je Grażyna Ignaczak-Bandych.