Wojewoda Jerzy Miller spotkał się dzisiaj z gospodarzami gmin i miast powiatu gorlickiego, by omówić szczegóły programu uroczystości.
Wiadomo, że 2 maja mieszkańców Gorlic i powiatu gorlickiego obudzą syreny alarmowe i dźwięki wybuchów artyleryjskich. Gospodarz Łużnej podkreślił, że uroczystości w jego gminie będą koncentrować się wokół cmentarza nr 123 na Pustkach. Tam przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców, salwa honorowa. Druga część spotkania będzie odbywać się w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie goście wysłuchają koncertu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej. Wieczorem mieszkańcy Łużnej spotkają się przy ognisku i pieśni patriotycznej, a młodzież zapali na grobach żołnierzy lampiony - znak pamięci o ofiarach wielkiej wojny, a także swego rodzaju Światło Pokoju.
W Gorlicach uroczystości miałyby rozpocząć się festiwalem folk-rockowym Cztery Strony Karpat 30 kwietnia. Z elementów, które zaproponował burmistrz Rafał Kukla był Festiwal Smaku z udziałem Ewy Wachowicz, konferencja historyczna, nabożeństwo ekumeniczne, paradna musztra około 300 rekonstruktorów i koncert orkiestr w którym udział weźmie 160 wykonawców. Do tego wieczorne oratorium, Światło Pokoju na cmentarzu nr 91. 2 maja będzie Balonowy Turniej Polski, poświecenia tablicy pamięci Piłsudskiego, a wieczorem na stadionie koncert muzyki rozrywkowej. Uroczystości zakończą się 3 maja festynem rodzinnym na stadionie.
Małgorzata Małuch wspomniała, że już 11 marca w Sękowej odbędzie się seminarium historyczne. Uroczystości majowe będą koncentrować się wokół rekonstrukcji bitwy z udziałem 500 rekonstruktorów. Przewidziany jest marsz ku wolności na cmentarz nr 80, bal oficerski w Pałacu Długoszów W Siarach, a także promocja wydawnictwa "Gdy grzmią działa, muzy nie milkną" przygotowywanego przez Wioszczan. Wiadomo też, że transmisja z "pola walki" będzie przekazywana za pośrednictwem telebimów do Gorlic, by mieszkańcy miasta mogli obejrzeć widowisko bez konieczności dojazdu do Sękowej. Ten pomysł wynika też z ograniczonej liczby widzów, którzy mogą obejrzeć widowisko na żywo.
Wojewoda podsumowując spotkanie i wypowiedzi poprzedników podkreślił, że to rocznica wielkiej tragedii, więc powinna ona być utrzymana w atmosferze skupienia zadumy i oddania chwały tym, którzy tam leżą.
- Żołnierz, który ginie w obronie Ojczyzny zawsze jest godny czci i chwały. Musimy pokazać cenę i rangę wolności. Nie możemy zrobić z tych uroczystości święta rozrywkowego, które na pewno gwarantuje dobrą frekwencję, ale nie daje atmosfery miasta, które zostało prawie całkiem zniszczone mówił Jerzy Miller.
Wojewoda podał do wiadomości, że uczestnikiem uroczystości będzie wicepremier Tomasz Siemoniak, a prezydent Bronisław Komorowski obejmie patronat nad uroczystościami.