Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna Matura 2015: język POLSKI poziom podstawowy. "Pan Tadeusz" i Baczyński

red.
archiwum Polskapresse
Próbna Matura 2015, język polski poziom podstawowy. W poniedziałek licealiści zmierzyli się z nową maturą z języka polskiego. Na egzaminie padły pytania dot. "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza i wiersz K.K. Baczyńskiego

Próbna matura: język POLSKI poziom podstawowy 2014-2015 [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

PRÓBNA MATURA 2014 Z JĘZYKA POLSKIEGO. POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI CKE 2015

Próbna matura: POLSKI poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

Próbna matura z języka polskiego miała zapoznać licealistów z nową formą egzaminu maturalnego opartego na nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego. Podczas próbnych egzaminów maturalnych uczniowie dostali arkusze egzaminacyjne podobne do tych, jakie otrzymają w maju 2015 roku. W tym roku do wyboru maturzyści mieli do wyboru rozprawkę związaną z dziełem Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" oraz analizę wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

MATURA PRÓBNA JĘZYK POLSKI 2015. PRZYKŁADOWE ARKUSZE I KLUCZ ODPOWIEDZI:

MATURA Z POLSKIEGO: przykładowy arkusz

MATURA Z POLSKIEGO 2015: ODPOWIEDZI, KOMENTARZ DO ZADAŃ

MATURA Z POLSKIEGO: KLUCZ OCEN

Na rozwiązanie arkusza maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli 170 minut. W tym czasie będą musieli rozwiązać test i napisać tekst własny: rozprawkę lub analizę wiersza. W odróżnieniu od starych arkuszy, test zamiast na jednym obszernym tekście, do którego odnoszą się zadania, będzie oparty na kilku krótszych. Ponadto oprócz zadań na rozumienie tekstu czytanego pojawią się zadania wymagające np. napisania streszczenia, a także zadania sprawdzające świadomość językową.

Inne zasady obowiązują także w przypadku pisania tekstu własnego. Abiturienci nadal mogli wybrać między rozprawką a analizą tekstu poetyckiego, jednak ta druga zostanie uogólniona - to znaczy zamiast pytania zawierającego problem, do którego należy się odnieść maturzyści zobaczą polecenie zinterpretowania wiersza - postawienia tezy interpretacyjnej i jej uzasadnienia. Nie zmienia się za to sposób pisania rozprawki - tu nadal podany będzie problem, do którego należny się ustosunkować. Piszący będzie musiał przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego, jednak dodatkowo będzie musiał odnieść się do innych dzieł literackich, filmowych czy sztuki.

Poniedziałkowy próbny egzamin maturalny z języka polskiego jest pierwszym z całotygodniowej serii. We wtorek licealiści napiszą próbną maturę z matematyki, w środę - z języka obcego nowożytnego, w czwartek - z przedmiotów do wyboru, w piątek - z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego, niemieckiego i ukraińskiego). Wszystkie egzaminy przeprowadzone zostaną na jednym poziomie - podstawowym, tak jak na prawdziwym egzaminie, z wyjątkiem egzaminów próbnych z przedmiotu do wyboru - te będą przeprowadzone na poziomie rozszerzonym.

MATURA PRÓBNA JĘZYK POLSKI 2015. KIEDY BĘDĄ ARKUSZE ODPOWIEDZI I KLUCZ ODPOWIEDZI? GDZIE JE ZNALEŹĆ?

Arkusze próbnej matury będą dostępne jeszcze popołudniu tego samego dnia, co przeprowadzony egzamin. Wyjątkiem będą arkusze z egzaminów z przedmiotów do wyboru - te pojawią się dopiero następnego dnia.

PRÓBNE EGZAMINY MATURALNE 2014-2015. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY 2015. HARMONOGRAM PRÓBNE MATURY 2014-2015

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji ws. warunków i sposobu oceniania uczniów, wiosną 2015 r. uczniowie będą musieli zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają dodatkowo obowiązkowy egzamin z języka ojczystego); chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Nowością będzie dodatkowy, obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru, zdawany na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do więcej niż jednego egzaminu). Dotychczas abiturient mógł poprzestać tylko na egzaminach z języka polskiego, języka obcego i matematyki.

Nową maturę od 2015 roku pisać będą tylko uczniowie liceów ogólnokształcących. Abiturienci z techników do egzaminów w nowej formule podejdą dopiero wiosną 2016 roku.

PRÓBNA MATURA GRUDZIEŃ 2014 HARMONOGRAM:

  • język polski (poziom podstawowy) – 15 grudnia 2014 (15.12.14) - poniedziałek - próbny egzamin maturalny 2014
  • matematyka (poziom podstawowy) – 16 grudnia 2014 (16.12.14) - wtorek - próbny egzamin gimnazjalny 2014
  • język obcy nowożytny (poziom podstawowy) – 17 grudnia 2014 (17.12.14) - środa - próbny egzamin gimnazjalny 2014
  • przedmioty dodatkowe (poziom rozszerzony) – 18 grudnia 2014 (18.12.14) - czwartek - próbny egzamin maturalny 2014
  • języki mniejszości narodowych - białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński (poziom podstawowy) – 19 grudnia 2014 (19.12.14) - piątek - próbny egzamin maturalny 2014

Próbna matura: język POLSKI poziom podstawowy 2014-2015 [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Próbna matura: POLSKI poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska