Próbny egzamin ósmoklasisty POLSKI - zobacz arkusz
Na naszych portalach udostępniamy arkusze egzaminacyjne CKE. Publikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, które przygotowali eksperci z portalu „Matematyka Gryzie”.
Jakie zadania tematy pojawiły się na próbnym egzaminie ósmoklasisty?
W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego pojawił się fragment powieści “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, na podstawie którego uczniowie mieli wykonać zadania od 1 do 8. Na kolejnych stronach czekał również na nich tekst pt. “Ciekawość” autorstwa Wojciecha Chudego (zadania 11-13) oraz jedna z bajek Ignacego Krasickiego, a konkretnie “Jowisz i owce” (zadanie 14).
Jako krótka wypowiedź pisemna na egzaminie pojawiło się zaproszenie, natomiast dłuższa wypowiedź polegała na stworzeniu tekstu typu przemówienie lub opowiadanie.
Tematy wypracowań na próbnym egzaminie ósmoklasisty:
Temat 1: Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, mające ich przekonać, że warto postępować zgodnie z wartościami, które zawarte są w wielu książkach. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Temat 2: Napisz opowiadanie o spotkaniu z wybranym bohaterem lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda zachęciła Cię do szukania i odkrywania ciągle czegoś nowego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Próbny egzamin ósmoklasisty - trzy dni zdawania
Harmonogram przeprowadzania próbnych egzaminów ósmoklasisty CKE jest następujący:
2 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 9 - język polski
3 grudnia 2024 (wtorek), godz. 9 - matematyka
4 grudnia 2024 (środa), godz. 9 - języki obce nowożytne.
W dniu, w którym jest przeprowadzany próbny egzamin (określany też jako test diagnostyczny) z danego przedmiotu, o godz. 9 materiały egzaminacyjne - czyli arkusze oraz pliki dźwiękowe w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu - będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych OKE. Zatem jeśli któryś z uczniów nie będzie mógł - np. z powodu choroby - pisać egzaminu w szkole, o tej samej porze będzie miał możliwość zapoznać się z pytaniami i rozwiązać testy.
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku
Egzamin ósmoklasisty 2025, którego próbę generalną przejdą teraz uczniowie, ma wyglądać nieco inaczej niż wcześniej, głównie w związku z "odchudzeniem" o ok. 20 proc. podstawy programowej.
Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku znów będzie obowiązywała nowa podstawa programowa, a nie jak w ostatnich latach, skrócone wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego zdający otrzymają, tak jak do tej pory, arkusz składający się z dwóch części. Część pierwsza będzie zawierać dwa teksty: literacki (np. fragment powieści, wiersza, dramatu) i nieliteracki (np. artykuł popularnonaukowy, publicystyczny) oraz zadania do nich. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie miał dwa tematy do wyboru. Możliwe formy wypowiedzi to rozprawka, opowiadanie lub przemówienie.
Nowością jest, że na egzaminie w maju 2025 mogą się pojawić zadania sprawdzające umiejętność tworzenia krótkiego tekstu, w tym takich form użytkowych jak ogłoszenia i zaproszenia.
Z podstawy programowej zostało usuniętych wiele lektur i pytania o nie pojawią się na egzaminie ósmoklasisty 2025. Natomiast latach 2025-2028 uczniowie mogą odwoływać się w swoim wypracowaniu do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych usuniętych.
Czy próbne testy są obowiązkowe?
Jak informują Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, przeprowadzenie tych próbnych egzaminów przez szkoły jest dobrowolne, w związku z tym OKE nie mają informacji, w których i ilu podstawówkach np. w Krakowie uczniowie będą do nich przystępować. Generalnie szkoły dbają o to, by ósmoklasiści mogli oswoić się z nadchodzącym majowym egzaminem, przy czym nie wszystkie wybierają próbne testy z CKE, niektóre decydują się np. na Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem (ten będzie trwał od 3 do 5 grudnia).
CKE w komunikacie o organizowanych przez nią próbnych egzaminach zaleca:
"Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testów, proponujemy, aby zostały one przeprowadzone w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi)".
Czytaj też:
