Prof. Antoni Dudek to urodzony w Krakowie politolog, absolwent studiów w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz najnowszych dziejów Polski, znany publicysta i komentator polityczny, obecnie profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Od 2000 r. był organizatorem i naczelnikiem pionu naukowego w Instytucie Pamięci Narodowej, od 2006 doradcą prezesa IPN Janusza Kurtyki, a w latach 2011–2016 członkiem i ostatnim przewodniczącym Rady IPN.
Jest autorem i współautorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów poświęconych historii najnowszej naszego kraju i jego systemowi politycznemu.
Wśród jego najważniejszych prac wymienić można m.in.: „Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970”, „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”, „Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989–2001”, „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”, „Instytut. Osobista historia IPN”.
Szczególną popularność zdobyła książka prof. Dudka zatytułowana „Historia polityczna Polski”, w której autor przy
zastosowaniu aparatu naukowego opisuje dzieje III Rzeczypospolitej od roku 1989. Kolejne jej wydania obejmowały coraz to większy zakres czasowy, kolejno do: 2001, 2005, 2012 i 2015.
Najnowsze wydanie, które ukazało się w grudniu ubiegłego roku obejmuje lata 1989-2023, a narracja została doprowadzona do wyborów parlamentarnych z 15 października ub.r.
Jak podkreśla autor, nie jest to jednak proste wznowienie poprzedniego wydania uzupełnione o nowy rozdział. Cały tekst został bowiem mocno zmieniony: zaktualizowany i uzupełniony dzięki nowym źródłom, opracowaniom i wspomnieniom, które weszły do obiegu publicznego od czasu ukazania się poprzedniej edycji, czyli od 2016 r.
O tej właśnie książce wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Scholar, ale także o aktualnej sytuacji politycznej w naszym kraju, możliwych drogach jej rozwoju i politycznych scenariuszach na przyszłość opowie autor na czwartkowym spotkaniu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Towarzystwo Konserwatywno-Liberalne KoLiber, a odbędzie się ono w czwartek 8 lutego w Klubie Grota 2 na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Drożejące mieszkania w Polsce
