78-letni Jacek Baluch oświadczenie lustracyjne składał 14 stycznia 2008 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej Dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po kwerendzie w archiwach Instytut Pamięci Narodowej uznał, że są wątpliwości dotyczące tego oświadczenia. Prof. Baluch to znana postać w kraju. Tłumacz, znawca kultury i języka czeskiego, ambasador Polski w Czechosłowacji, a po jej rozpadzie w Czechach (1990-95).
Zasłużony działacz
W okresie PRL działał w opozycji i w strukturach „Solidarności”. Był członkiem komisji zakładowej związku na UJ (1980-1981), a po wprowadzeniu stanu wojennego jako jeden z dwóch profesorów uczelni, obok prof. Juliana Kornhausera, był internowany w Załężu od 31 grudnia 1981 do 7 kwietnia 1982 r.
Z materiałów IPN wynikało, że Służba Bezpieczeństwa po raz pierwszy zainteresowała się Baluchem od 1962 r., gdy był studentem V roku filologii słowiańskiej na UJ. Balucha zarejestrowano jako kandydata na tajnego współpracownika i SB miało plan, by informował ich o japońskich studentach na UJ.
Oficer SB odwiedzał Balucha w mieszkaniu i wypytywał o Japończyków. Potem na kolejnym spotkaniu odebrał od na ten temat informację na piśmie.
W IPN jest podpisane przez Balucha zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktu rozmowy z SB. Potem odmówił spotkań, gdy padła propozycja stałej współpracy, bo „to nie leży w mojej psychice” - mówił oficerowi SB.
Stwierdził też, że sytuacja osobista i cechy charakteru nie sprzyjałyby zachowaniu tej współpracy w tajności. W sumie czterokrotnie odmawiał współpracy.
Sąd Okręgowy uznał, że nie były spełnione przesłanki współpracy z SB. Były tylko luźne kontakty z funkcjonariuszami, w trakcie których lustrowany nie przekazywał żadnych informacji. Nie została też spełniona przesłanka tajności kontaktów z SB, bo lustrowany informował o tym osoby, o które był pytany przez esbeków.
IPN w złożonej apelacji od tego wyroku stwierdził, że krakowski sąd niewłaściwe pojmował definicję tajnej współpracy i zauważał, że nie można tylko się koncentrować na tym, że Baluch formalnie kilka razy odmawiał esbekom zgody na zostanie tajnym współpracownikiem.
Sąd Apelacyjny w Krakowie nie zgodził się z tymi argumentami IPN i podtrzymał wyrok oczyszczający profesora UJ od zarzutu kłamstwa lustracyjnego.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)