Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Andrzej Banas
W obliczu podpisania ustawy, która umożliwia niszczenie wolności i demokracji w imię interesów partyjnych, nie mogę pozostać bierny - oświadczył krakowski wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, który po podpisaniu przez prezydenta Dudę tzw. lex Tusk rezygnuje z zasiadania w Narodowej Radzie Rozwoju.

Krzysztof Pyrć odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju

Prof. Pyrć swoje stanowisko wirusolog opublikował w mediach społecznościowych, dodając cytat ze Zbigniewa Herberta: "w gruncie rzeczy to (...) sprawa smaku." Jak argumentuje, decyzję podjął po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, czyli tak zwanego lex Tusk.

Prof. Pyrć stwierdził w piśmie przesłanym do prezydenta Dudy, że przez całe życie starał się kierować wartościami i brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz czyny. "Wobec pandemii, niezależnie od moich osobistych przekonań i preferencji politycznych, stanąłem na pierwszej linii frontu, często mimowolnie autoryzując kontrowersyjne decyzje i niejednokrotnie ponosząc za to osobistą odpowiedzialność" - oświadczył.

Zaznaczył przy tym, iż uznał, że racja stanu jest ważniejsza od jego osobistych interesów czy poglądów. "W dobrej wierze przyjąłem również prośbę o dołączenie do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, uznając, że w obliczu dramatycznej sytuacji Polskiej Służby Zdrowia oraz Nauki i Biomedycyny, brak działania jest równoznaczny z działaniem na szkodę Ojczyzny" - napisał do prezydenta wirusolog.

"Jednakże, w obliczu podpisania przez Pana Prezydenta ustawy, która umożliwia niszczenie wolności i demokracji w imię interesów partyjnych, nie mogę pozostać bierny" - zadeklarował Krzysztof Pyrć. W piśmie skierowanym do prezydenta Dudy oświadczył, że drastyczne w jego opinii złamanie konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz "postawienie racji partyjnej ponad racją staniu" zmuszają go do podjęcia decyzji o złożeniu rezygnacji z udziału w Narodowej Radzie Rozwoju.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska