Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt na finiszu, teraz szukają partnera do budowy cmentarza

Halina Gajda
Halina Gajda
Na cmentarzu komunalnym jest jeszcze 390 miejsc  na pochówki. To wystarczy na trzy lata.
Na cmentarzu komunalnym jest jeszcze 390 miejsc na pochówki. To wystarczy na trzy lata. Lech Klimek
Jeśli uda się znaleźć inwestora, budowa nowej nekropolii mogłaby zacząć się jeszcze w tym roku. Na obecnym cmentarzu jest jeszcze około 390 miejsc na nowe pochówki. Wystarczy na trzy lata.

Za kilka tygodni gotowy będzie projekt zagospodarowania terenu przy ul. Dukielskiej, przeznaczonego na nowy cmentarz komunalny. Na samym projekcie jednak nie koniec, potrzebne bowiem będą jeszcze różne inne uzgodnienia, które najogólniej można nazwać technicznymi - chodzi o skorelowanie zjazdów z drogi wojewódzkiej, przebudowę skrzyżowania z ul. Łąkową, pozwolenia na budowę.

Projekt na finiszu, potrzebne uzgodnienia

Marcin Brataniec, właściciel pracowni Em4, która wzięła na deski kreślarskie projekt nowego miejskiego cmentarza, mówi wprost: wszystko jest wymyślone, prawie wszystko narysowane.

- Finiszujemy - zapowiada.

To jednak nie koniec pracy przy papierach. Trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia z właścicielem drogi, czyli Zarządem Dróg Wojewódzkich. Chodzi między innymi o zmianę geometrii drogi, ulokowanie chodników, parkingów, zjazdów, skrzyżowania. To potrwa, bo ZDW przy okazji cmentarnej inwestycji, chce uporządkować swoje kwestie techniczne związane z drogą. Czasu potrzeba również na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nowy cmentarz będzie miał swój początek na wysokości ulicy Łąkowej. Dzisiaj wprawdzie rośnie tam łan rzepaku, ale na papierze jest już tam nowa nekropolia.

- Główna alejka będzie ciągła się serpentyną na szczyt tego niewielkiego wzniesienia - opisuje Marcin Brataniec. - Z przyszłego cmentarza rozpościera się widok na dolinę Sękówki - dodaje.

Projekt zakłada budowę kaplicy, domu pogrzebowego z kostnicą. Zagospodarowany zostanie również teren przed wspomnianymi tak, by kondukt mógł dotrzeć na miejsce pochówku. Od głównej alei odchodziły będą boczne. No i oczywiście pola grzebalne - dla tradycyjnych pochówków, gdy do ziemi składa się trumnę, ale też takie, gdy składana jest urna. Jeśli ktoś będzie miał życzenie, do wyboru będzie też kolumbarium. - Teren cmentarza to zbocze, konieczny więc będzie mur oporowy - uzupełnia projektant.

Poszukiwany partner do cmentarnej inwestycji

Nowa nekropolia ma powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym. W minionym roku radni dali burmistrzowi zielone światło, by podjął działania w tej sprawie.

- Równolegle z pracami projektowymi trwa poszukiwanie partnera do przedsięwzięcia - tłumaczy burmistrz Rafał Kukla. - Nie robimy tego sami jako urząd, zajmuje się tym firma doradcza wyłoniona w przetargu - dodaje.

Na pytanie, kiedy inwestycja rozpocznie się w terenie, odpowiada wprost: przed nami jeszcze kilka etapów procedur przygotowawczych. O ile projektowany cmentarz obejmuje cały teren pod niego przeznaczony, to zagospodarowywany będzie sektorami. - Nie ma potrzeby budowania od razu wszystkich alejek czy kopania grobów zaplanowanych w projekcie - mówi obrazowo. - To będzie działo się na bieżąco - dodaje.

Samodzielna realizacja budowy byłaby dużym obciążeniem dla budżetu gminy.

- Jednym z głównych założeń potencjalnej umowy z partnerem prywatnym będzie klauzula o tym, że realizacja inwestycji i jego użytkowanie nie spowodują negatywnych skutków dla mieszkańców miasta, jeśli chodzi ceny i jakości usług cmentarnych i pogrzebowych - dodaje na koniec.

Terenowa ekonomia, czyli nowe miejsca na groby

W 2015 roku na zlecenie miasta powstał projekt zagospodarowania wolnego miejsca na obecnym cmentarzu komunalnym. W założeniu chodziło o to, by zorientować się, gdzie i ile grobów może jeszcze powstać. Okazało się, że sporo. - Obecnie mamy miejsca na około 390 nowych pochówków - mówi Paweł Górski z UM Gorlice.

Średnio, w Gorlicach rocznie mamy około 130 pochówków, znaczna część do już istniejących grobów rodzinnych.

Gazeta Gorlicka

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska