Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proponują otworzenie przyklasztornych ogrodów dla krakowian

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kandydatki Partii Razem do Rady Miasta Krakowa, Aleksandra Lewicka i Aleksandra Owca, startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców, przedstawiły swoje propozycje dotyczące udostępnienia przyklasztornych ogrodów.
Kandydatki Partii Razem do Rady Miasta Krakowa, Aleksandra Lewicka i Aleksandra Owca, startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców, przedstawiły swoje propozycje dotyczące udostępnienia przyklasztornych ogrodów.
‒ Otworzymy przyklasztorne ogrody ‒ zapowiedziały kandydatki Partii Razem do Rady Miasta Krakowa, Aleksandra Lewicka i Aleksandra Owca, startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców. Wyliczyły, że tylko w obrębie II obwodnicy zamknięte ogrody przyklasztorne zajmują ok. 15 hektarów, czyli trzy razy tyle, co Park Krakowski.

‒ Stoimy na skrawku Parku Kieszonkowego “Ogród Kwietny” przy ul. Łobzowskiej. Kiedyś w tym miejscu znajdował się publiczny park Kremerowski. Dzisiaj za naszymi plecami rozciąga się mur, który ukrywa skarb - park klasztorny Karmelitanek o powierzchni ok. 3 hektarów. Niedostępny nie tylko dla mieszkańców, ale także dla pacjentek okolicznego szpitala. To jeden z wielu takich przypadków w Krakowie ‒ mówiła Aleksandra Owca, radczyni prawna i członkini Partii Razem.

Zielone ogrody, o których część mieszkańców nie wie

Podczas konferencji kandydatki z Partii Razem wskazywały, że podobne zamknięte ogrody i parki znajdują się m.in. przy ul. Stradomskiej (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Świętego Wincentego A'Paulo), przy kościele na Karmelickiej - Sanktuarium Matki Bożej Piaskowej (Zgromadzenie Księży Karmelitów na Piasku), czy przy Kościele św. Franciszka Salezego na Krowoderskiej (Zgromadzenie Zakonnic Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny).

‒ Urodziłam się na Kazimierzu, od drugiego roku życia mieszkam na Prądniku Czerwonym, chodziłam do szkół przy ul. Basztowej i ul. Studenckiej. Wszędzie tam są zamknięte ogrody klasztorne, o których istnieniu część mieszkańców nawet nie wie ‒ mówiła Aleksandra Lewicka, doktorka nauk biologicznych, członkini Partii Razem. ‒ Zabudowa Starego Miasta powstała w średniowieczu i XIX wieku, kiedy świadomość znaczenia miejskich terenów zielonych albo nie istniała albo dopiero się rodziła. Możemy być wdzięczni wspólnotom wyznaniowym, które zachowały zielone enklawy, jednak w obecnych czasach powinny być one dostępne dla mieszkańców ‒ apelowała Lewicka.

‒ W ostatnich dekadach miasto sprzedawało kościołowi atrakcyjne grunty z absurdalnie wysokimi bonifikatami – jak działki przy Zamoyskiego w Podgórzu z 90 procentową bonifikatą w 2015 roku, czy działki w Łagiewnikach sprzedane z 98 procentową bonifikatą w 2016 roku. W tym samym czasie klasztory szczelnie zamykały swoje bramy i pilnowały wysokich murów, aby ogrody nie przysłużyły się ogółowi ‒ podkreślała Aleksandra Owca.

Prof. Andrzej Kulig przedstawił swoje sportowe propozycje dla Krakowa.

Wybory samorządowe 2024. Andrzej Kulig przedstawił sportową ...

Ochrona przed zabudową i negocjacje

Aleksandra Lewicka podkreśliła: ‒ Jako radne, w pierwszej kolejności, zapewnimy ochronę tym ogrodom. Zakwalifikujemy je jako tereny zielone, tak aby nikt nie mógł ich zabudować – nieważne kto byłby ich właścicielem. Następnie będziemy negocjować otwarcie ogrodów klasztornych dla Krakowa, a negocjacje te wyobrażam sobie jako rozmowę i współpracę, której efektem będzie umowa korzystna dla wszystkich stron, a przede wszystkim dla mieszkańców i mieszkanek.

Kandydatki Partii Razem przypomniały, że mieszkanki i mieszkańcy Krakowa apelują o otwarcie ogrodów przyklasztornych od lat. Wspomniały o akcji „Pamiętajcie o ogrodach” sprzed 13 lat. Przypomniały, że Partia Razem postulowała otwarcie ogrodów w kampanii samorządowej w 2018 roku. ‒ Jedyną zmianą od tego czasu był gorzki sukces w sprawie Parku Jalu Kurka. Został on oddany Salwatorianom przez Komisję Majątkową w 2007 roku, a następnie przez nich zamknięty. Po latach apeli został otwarty w 2023 roku, ale dopiero po wykupieniu go przez miasto za, bagatela, 11 milionów złotych ‒ podkreślała Aleksandra Owca.

Czas na tańsze budowanie? W styczniu taniały materiały budowlane

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska