https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciszów. Rząd wyciągnął z szuflady plany budowy kopalni. Wydobycie węgla ma zacząć się przed 2030 rokiem [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
O tym, że branża górnicza nie zrezygnowała do końca ze swoich planów świadczyć może fakt, że w samym centrum Przeciszowa wciąż działa siedziba spółki Kopex Ex-Coal, która kontynuuje prace nad projektem

Powrócił temat kopalni „Przeciszów”. Projekt budowy spółki Kopex Ex-Coal znalazł się w ogłoszonym niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programie dla Śląska”. Inwestorem, jak poprzednio ma być spółka prywatna, a wydobycie w nowej kopalni ma rozpocząć się przed 2030 rokiem.

Zdaniem Jerzego Markowskiego, eksperta branży górniczej obecne warunki rynkowe i technologiczne są wystarczające, aby znaleźć zainteresowanego inwestora. Polska w dalszym ciągu musi sprowadzać dużą część węgla z zagranicy, a kopalnia "Przeciszów" ma właśnie dostarczać węgiel energetyczny dla nowych bloków w polskich elektrowniach.

Wśród mieszkańców Przeciszowa pomysł także ma wciąż wielu zwolenników. Wydawało się, że plany budowy kopalni w Przeciszowie pod Oświęcimiem upadły ostatecznie prawie dwa lata temu, gdy spółka Kopex, która stała za tym projektem, popadła w tarapaty finansowe. W końcu czerwca ub. roku większość jej akcji kupiła inna firma ze Śląska Famur.

Nikt się nie kontaktował

- Poza zapowiedziami premiera o ponownym podejściu do budowy kopalni w naszej gminie, nic więcej na razie nie wiemy. Nikt z nami w tej sprawie się nie kontaktował - mówi Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa.

Jak dodaje, w tej chwili główną inwestycją w gminie będzie rozbudowa Parku Rozrywki Energylandia, który chce tutaj na obszarze 40 hektarów postawić kolejne swoje atrakcje.

O tym, że branża górnicza nie zrezygnowała jednak do końca ze swoich planów świadczyć może fakt, że w samym centrum Przeciszowa wciąż działa siedziba spółki Kopex Ex-Coal, która kontynuuje prace nad projektem.

Także wielu przeciszowian, szczególnie młodych uważa, że taki zakład jest potrzebny w ich gminie. - Liczyliśmy, że dzięki temu będziemy mieć dobrze płatną pracę na miejscu. Niestety, pod tym względem Energylandia nie ma zbyt wiele do zaoferowania - mówi Maciej Kowalczyk, mieszkaniec gminy, który nie krył rozczarowania, gdy plany kopalni poszły do szuflady. Według niego, ma ona ciągle sporo zwolenników. Gdy projekt był jeszcze realny, w biurach Kopeksu było trzy tysiące podań o pracę. Zatrudnienie miało znaleźć tutaj ok. 1000 osób, z czego 40 proc. mieli stanowić mieszkańcy gminy.

Nie brakuje jednak i przeciwników. Sprawa wywołała ogromne emocje w Przeciszowie. Doszło nawet do referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy, którzy zdaniem tej grupy, sprzyjali inwestorowi. Głosowanie okazało się nieważne, bo nie znalazło ono wystarczającego poparcia wśród lokalnej społeczności. - Nasze stowarzyszenie nadal istnieje, chociaż nie prowadzimy żadnej działalności, bo na razie nie ma ku temu podstaw i dobrze byłoby, gdyby tak pozostało - mówi Lech Ciszak ze Stowarzyszenia Międzygminnego Rozwój „Tak”, Kopalnia „Nie”.

Chcą już zbierać podpisy

Zapowiedzi premiera dotyczące kopalni „Przeciszów” wywołały już natomiast niepokój w sąsiednim Zatorze. - Jesteśmy bardzo niechętni temu projektowi - nie kryje burmistrz Mariusz Makuch. Wylicza szereg zagrożeń, dotyczących przede wszystkim negatywnych skutków dla środowiska, na którym opiera się Dolina Karpia, słynąca z hodowli ryb. Wśród mieszkańców Zatora pojawiła się już nawet inicjatywa, aby zacząć zbierać podpisy przeciwko budowie kopalni i w ten sposób uprzedzić działania nowego inwestora.

Budowa miała ruszyć w 2015 roku

Przygotowania do budowy kopalni „Przeciszów” rozpoczęły się w 2011 roku. Na początku następnego spółka Kopex uzyskała koncesję na badania złoża. Zasoby szacowano na ponad 130 mln ton. Budowa miała ruszyć najpierw w 2015 roku. Trzy lata potem miało rozpocząć się wydobycie. W kolejnych latach termin był przesuwany. Ostatecznie w 2016 roku Kopex popadł w tarapaty finansowe i plany kopalni trafiły do szuflady.

Program dla Śląska i „Przeciszów”

Zgodnie z tym programem potrzebny jest węgiel energetyczny dla polskich elektrowni, a taki właśnie ma być wydobywany w Przeciszowie. Szacuje się, że wydobycie może tutaj wynieść ok. 2 mln ton rocznie. Ponowna realizacja projektu ma ruszyć w 2019 roku, a uruchomienie wydobycia przewidziane jest najpóźniej w 2030 roku. Inwestorem ma być jedna ze spółek na Śląsku.

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec RP
Niestety Gazeta Krakowska po raz kolejny wprowadza czytelników w błąd. W "Programie dla śląska" istnieje taki zapis:

"Górnośląskie Zagłębie Węglowe dysponuje znacznymi zasobami węgla stanowiącymi ok. 80% polskich zasobów węgla.
Lokalizacja nowej kopalni węgla energetycznego w tym zagłębiu jest zatem jak najbardziej wskazana. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż region ten dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi i technicznymi do budowy kopalń. Nowa kopalnia zapewniłaby dostawy węgla do nowej elektrowni na poziomie ok. 2,0 mln ton węgla rocznie. Inwestycja wiązałaby się z
powstaniem ok. 2000 nowych miejsc pracy. Przy budowie należałoby wykorzystać zaangażowanie ośrodków naukowo-technicznych, tak aby inwestycja powstała z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych.
Harmonogram: Proces inwestycyjny powinien rozpocząć się w 2019 roku, od uzyskania koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie węgla kamiennego. Uruchomienie wydobycia
powinno nastąpić najpóźniej w 2030 r.
Planowany podmiot odpowiedzialny/koordynujący projekt: Ministerstwo Energii. Ponadto
realizacja projektu będzie wymagała odpowiednich decyzji Ministerstwa Środowiska oraz akcjonariuszy spółek partycypujących w finansowaniu inwestycji."

Nigdzie tam nie ma zapisu o kopalni w Przeciszowie a po drugie to Przeciszów leży w Małopolsce a nie na Śląsku.
O
Onyx
Administrator danych osobowych chętnych do pracy osób,które złożyły podania,mam nadzieję skontaktuje się z nimi przed wejściem w życie słynnego RODO
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska