Zagrać w Kielcach było marzeniem każdej drużyny, która wzięła udział w zawodach. W dwunastu województwach zostało rozegranych ponad sto trzydzieści turniejów. Z nich wyłonione zostały najlepsze zespoły na szczeblu wojewódzkim na Pomorzu, w Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Wielkopolsce, Podlasiu, Mazowszu, Lubuskiem, Łódzkiem, Dolnośląskiem, Świętokrzyskiem oraz Lubelskiem.
– Podczas ceremonii otwarcia turnieju finałowego swoją obecnością zaszczyci nas Sławomir Szmal, czyli światowej sławy polski bramkarz. Ponadto, we współpracy z Polską Agencją Antydopingową, zorganizujemy dla młodych adeptów piłki ręcznej szkolenie z zakresu antydopingu oraz skutków stosowania środków dopingowych – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu.
Turniej finałowy to początek długofalowej współpracy pomiędzy Orłami Sportu a Polską Agencją Antydopingową. Wspólne działania nie ograniczą się tylko do wydarzeń w Kielcach, ale będą rozszerzone o cykliczne spotkania w ramach działalności Fundacji.
– Dla nas ważne są dwie kwestie. Pierwsza jest związana z informowaniem dzieci i ich rodziców o negatywnych skutkach zażywania środków dopingujących. Chcemy wzbudzić czujność w opiekunach już na początku przygody ze sportem. Druga kwestia to edukacja trenerów, animatorów sportu. Ważne, by także oni potrafili zwrócić uwagę na niepokojące symptomy, ale przede wszystkim, by szerzyli ideę czystego sportu – podkreśla Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.
Drużyny przyjadą do Kielc, czyli miasta zakochanego w piłce ręcznej, już w piątek. Wtedy też odbędzie się losowanie turniejów dziewcząt i chłopców, a także odprawa sędziowska i szkolenie POLADA dla uczestników. Dzień później od rana toczyć się będzie rywalizacja na boisku. Mecze finałowe zaplanowano na niedzielę, a impreza ma zakończyć się o godz. 15.
– Z radością spotkam się z dziećmi, które dzięki takim turniejom, mogą pokochać piłkę ręczną. Zawsze chętnie wspieram inicjatywy, które zachęcają młodych ludzi do uprawiania sportu, a tym bardziej, do uprawiania mojego ukochanego szczypiorniaka – podkreśla Sławomir Szmal, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki ręcznej.
„Ręczna na Orliku 2021” to realizowany przez Fundację „Orły Sportu” projekt skierowany do uczniów z czterech pierwszych klas szkół podstawowych. Drużyny składają się z uczniów klas trzecich i czwartych. Już na etapie wojewódzkim każdy z uczestników otrzymał medal za udział w turnieju.
– Także w Kielcach medal otrzyma każdy zawodnik, bo tutaj nie ma przegranych. Dzieci dostaną gadżety, a najlepsze drużyny vouchery na sprzęt sportowy. Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w kategorii chłopców i dziewczynek otrzymają także puchary – dodaje prezes Wosik.
Projekt „Ręczna na Orliku 2021”, realizowany przez Fundację Orły Sportu, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem projektu jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
