https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed smogiem uciekamy do domu. Obowiązującego prawa nie znamy

Grzegorz Skowron
fot. Andrzej Wiśniewski
Dostrzegamy, że samorządy informują o alarmowych poziomach zanieczyszczeń i wprowadzają darmową komunikację miejską, ale nie wiemy, że uchwalono restrykcyjne przepisy dotyczące ogrzewania węglem i wciąż domagamy się ich wprowadzenia.

Tak wynika z badania „Smog i co dalej?” przeprowadzonego przez firmę badawczą Ośrodek Ewaluacji. Ankiety z pytaniami dotyczącymi zachowań podczas alarmów smogowych i wiedzy o działaniach antysmogowych wypełniło ponad 600 osób interesujących się problemem zanieczyszczenia powietrza.

Zaskakiwać może to, że tylko 2 proc. z nich zauważyło, iż wprowadzono surowe normy dotyczące ogrzewania, choćby zakaz palenia węglem w Krakowie, czy zakaz palenia odpadami węglowymi w całej Małopolsce. A z drugiej strony ponad połowa domaga się ich wprowadzenia i częstszych kontroli tego, czym palimy w piecach.

Sporą część badanej grupy stanowili mieszkańcy Krakowa i Podhala. Małopolska ma już restrykcyjne uchwały antysmogowe, ale ankietowani o nich nie wspominali. Może to wynikać z faktu, że badania przeprowadzono w styczniu, kiedy całą Polskę zaatakował smog i w mediach najczęściej informowano o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczeń i bezpłatnych przejazdach komunikacją w Warszawie i Krakowie.

- Ale prawda jest też taka, że choć uchwalono restrykcyjne przepisy antysmogowe, do wielu osób wciąż to nie dotarło - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Rozmawiałem ostatnio z właścicielem składu węglowego w okolicy Suchej Beskidzkiej i on nie wiedział, że od lipca nie będzie mógł już sprzedawać mułów i flotów węglowych - dodaje.

Za to aż dla 92 proc. badanych smog to poważny problem. Tylko jedna osoba uznała, że informacje na ten temat to propaganda. Wiemy też, gdzie szukać takich informacji, choć jednym z najczęściej powtarzających się postulatów jest wyznaczenie jednego miejsca, w którym byłyby jasne i czytelne komunikaty o zanieczyszczeniach dla całej Polski, poszczególnych województw i miejscowości.

Najczęstszym sposobem obrony przez smogiem jest ograniczenie wyjść z domu. Tak podczas alarmowych poziomów zanieczyszczeń zachowuje się aż 71 proc. pytanych osób, a 9 proc. twierdzi, że w ogóle wtedy nie wychodzi na zewnątrz. Kolejne 55 proc. nie wietrzy mieszkań podczas smogu. A 19 proc. deklaruje, że wyjeżdża tam, gdzie jest czyste powietrze.

W masce antysmogowej chodzi 15 proc. Ten wynik można uznać za zawyżony, bo ankietowani to osoby zainteresowane problematyką smogu, a więc bardziej świadome jego konsekwencji niż przeciętny obywatel. Tak samo przesadzone są dane, że aż 10 proc. Polaków ma w mieszkaniu urządzenia do filtrowania powietrza. Częściej używają je rodziny z dziećmi, samotni kupują raczej maski antysmogowe.

***

Co robisz, by chronić się przed smogiem?

71 proc.
Ograniczam wychodzenie z domu

55 porc.
Nie wietrzę mieszkania

19 proc.
Wyjeżdżam tam, gdzie powietrze jest czyste

15 proc.
Chodzę w masce

15 porc.
Mam dużo roślin

15 proc.
Nie podejmuję żadnych dodatkowych działań

10 proc.
Filtruję powietrze w mieszkaniu

9 proc.
W ogóle nie wychodzę z domu, gdy normy są przekroczone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Smog jest faktem ale co ma do tego Śląsk ośle, wiatr z północnego zachodu to wieje z Zabierzowa i innych małopolskich wsi. Sami się trujecie syfem i plastikiem. Przestańcie palić i powietrze będzie czyste.
a
arcyksiąże
no........ w temacie dym to znam tylko film "Dym" Wayne Wanga
ma klimat , oj ma....
znakomitą aktorkę Anne Dymną..
ale to co tu piszą o tym zadymieniu Krakowa
to o co chodzi ? bo się pogubiłem z dymem i fajeczką ?
L
L_O
Ej Faustynka, nikt Ci nie wytyka kto Tobie i za co płaci. Po co piszesz dyrdymały. Smog jest zły i nas zabija taka jest prawda. Należy naciskać na wszelkie możliwe sposoby i wszystkich !
A
AS
DYMEM GO! JAK TAKI, JAK NA ZAŁACZONYM OBRAZKU TO MUSI GO SZLAG TRAFIĆ!
Z
Zolnierz AK
Po Polsku sa Smogi smoki smaki i SIMOKI PO LI TYCZ NE ot np . HER OD TU TU SS K Rzad i narod PL mowi mu RAUSS a on HAJ HITLA SS imok chwyta sie Brzytwy aby byc Germanskim BA orem to PO hit lerow SS kie SS zuje
F
Faustynka
Ile płaca za takie gdakanie? Może i ja bym spróbowała?!
G
Gość
Ucieczka do domu? Przecież trzeba pracować, załatwiać sprawy na mieście. W domu tak samo zatrute powietrze. A MIASTO NADAL ZABUDOWYWANE. To jest największy wytwórca smogu.
k
krk
smród śląski notorycznie nas atakuje !!!!
Na stacji pogodowej mam wiatr z zachodu albo północnego zachodu to czujnik świeci się na czerwono.
Gdy wiatr wieje z Wschodu piękne zielone światełko.
Już najwyższy czas zacząć walczyć ze smrodem ze śląska !!!!

Ratunkiem dla nas jest zakaz handlu śląskim węglem
1. zakaz obrotu na terenie Małopolski truciznami ze śląska. Wojewoda lub Marszałek powinni w trybie administracyjnym natychmiastowo zakazać tego g..na. Dopalacze można zakazać które niszczą zdrowie to i na tej samej zasadzie można zakazać obrotu "produktami ze śląska" Kontrole składowisk, tirów i wagonów kolejowych i odsyłanie do producenta towarów zagrażających życiu mieszkańców Małopolski

2. refundacja komunikacji przez kopalnie produkujące ten syf. nie widzę powodu dla czego miasto ze swojego budżetu ma dopłacać do górnikow
K
Kr@k
W mieszkaniu mam 80% tego smogu co na zewnątrz! Nie wychodź z domu brzmi jak ironia!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska