Przeziębienie na początku ciąży
Nie można więc wykluczyć, że pospolita infekcja, jaką jest przeziębienie, w ciągu 9 miesięcy oczekiwania na dziecko zdarzy się u ciężarnej. Wówczas jednak przeziębienie leczymy inaczej niż zwykle, ponieważ w ciąży nie wolno stosować większości leków
Kobieta ciężarna nie może stosować leków na przeziębienie dostępnych bez recepty bez konsultacji z lekarzem! Nawet witaminy, niektóre syropy, popularne tabletki do ssania, preparaty łagodzące skutki infekcji (np. paracetamol uważany za bezpieczny w ciąży) lub krople do nosa mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Najwięcej ograniczeń obowiązuje w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się wszystkie narządy płodu. Jednak wielu leków nie wolno przyjmować przez całą ciążę - mogą spowodować poronienie lub wywołać przedwczesny poród. Lekarz rodzinny lub farmaceuta w aptece wskaże, które preparaty bez recepty są bezpieczne dla matki i dziecka. Zawsze należy je zażywać zgodnie z zaleceniami.
Zakazane w ciąży
Jak podaje poradnikzdrowie.pl leki na przeziębienie zakazane dla kobiet w ciąży to:
- aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze ciąży, powoduje bowiem przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla). Ponieważ rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.
- ibuprofen hamuje czynność porodową, może wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
- leki typu Gripex, Tabcin i pastylki do ssania typu Cholinex, Strepsils – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.
- pastylki z tymiankiem i podbiałem – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.
Przeziębienie to infekcja wirusowa. Oznacza to, że organizm musi sobie poradzić z nią sam, a leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów. Klasyczne objawy przeziębienia (nie muszą wystąpić wszystkie) to gorączka lub stan podgorączkowy, katar, kaszel, ból głowy i gardła, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Objawy te powinny po 2-3 dniach się zmniejszać, a po 7 dniach zupełnie ustąpić.
Jeśli pomimo leczenia mającego na celu łagodzenie objawów przeziębienia, infekcja nie mija po 2-3 dniach, a wręcz się nasila (np. wzrasta gorączka, ból gardła jest coraz większy) wizyta u lekarza rodzinnego lub internisty jest konieczna. Może to bowiem oznaczać, że nie jest to zwykłe przeziębienie, tylko pierwotna albo wtórna (nadkażenie) infekcja bakteryjna. W takim przypadku lekarz włączy do leczenia bezpieczny dla ciężarnej i dziecka antybiotyk. Trzeba wybrać mniejsze zło. Przewlekły stan zapalny w organizmie może się bowiem przyczynić do zwiększenia ryzyka przedwczesnego porodu oraz innych powikłań ciążowych. Niektóre antybiotyki można i trzeba stosować w ciąży – korzyść z ich działania jest wówczas większa niż związane z tym ryzyko.
Przeziębienie w ciąży, leki. Co można brać?
Infekcje w ciąży trzeba zwalczać jak najszybciej – od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Istnieje wiele środków, których stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Przede wszystkim są to substancje naturalne, używane od lat w leczeniu domowym. Czosnek, cebula, syrop z malin, lipa, czarny bez, czarna porzeczka, miód, cytryny to produkty, których stosowanie przynosi dobre efekty, a przy tym nie szkodzi dziecku. Podczas choroby ciężarna powinna odpoczywać, wygrzewać się w łóżku i pić dużo płynów.
Przeziębienie w ciąży a dziecko, co trzeba wiedzieć
Przeziębienie w ciąży. Katar
W ciąży nie stosuje się kropli do nosa, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Bezpieczne leki zakraplane do nosa to tylko woda morska lub termalna oraz roztwór soli fizjologicznej.
Niezastąpione są czosnek i cebula - zawierają naturalne substancje działające podobnie jak antybiotyk (fitoncydy). Czosnek jest szczególnie skuteczny w pierwszej fazie kataru (wodnista wydzielina), należy więc dodawać go do posiłków. Dobrze jest również spożywać i wdychać świeżo zmielony w domu chrzan, gdyż od wieków znany jest z właściwości antybakteryjnych. Skuteczne w walce z katarem są również inhalacje, np. z mięty pieprzowej oraz z rumianku i lawendy. Przy katarze ulgę może także przynieść maść majerankowa - trzeba posmarować skórę pod nosem i wdychać. Należy spożywać ponadto więcej warzyw i owoców bogatych w witaminę C.
Przeziębienie w ciąży. Kaszel
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub nadmiernej ilości śluzu. Jest niebezpieczny dla ciężarnych, ponieważ może spowodować przedwczesne skurcze macicy i wywołać poród. Jeśli więc kobieta w ciąży kaszle dużo i często, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Kaszel suchy, który bardzo podrażnia gardło, jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry.
Domowych sposobów na kaszel jest wiele. Suchy kaszel złagodzi roztwór z ugotowanego siemienia lnianego i miodu. Łyżeczkę siemienia należy zalać szklanką wody i gotować 10 minut. Dodać łyżkę miodu i pić dwa razy dziennie. Także napój z imbiru z dodatkiem miodu dobrze nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu. Kawałek imbiru trzeba pokroić na plasterki, zalać 0,5 litra wody i gotować 20 minut. Wywar przecedzić, wymieszać z z łyżką miodu i pić po szklance rano i wieczorem.
Mokry kaszel można zwalczać za pomocą przygotowanego w domu syropu z cebuli lub czosnku. Bezpieczne sposoby na kaszel to także preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, a substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami) oraz syropy z kopru włoskiego czy owocu anyżu. Pomaga ponadto napar z prawoślazu i lukrecji. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które osłaniają podrażnione kaszlem gardło. Lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Kaszel skutecznie uspokaja apteczny syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej i powolne popijanie ciepłej wody małymi łyczkami.
Przeziębienie w ciąży. Ból gardła
Jeżeli bólowi gardła towarzyszy gorączka lub inne objawy chorobowe, ciężarna powinna bezzwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Przyszła mama musi bowiem skonsultować, jakie leki lub tabletki wolno jej przyjmować. Ważne, aby żadnego z tych środków nie nadużywać, ponieważ nawet bezpieczne leki w dużych dawkach mogą spowodować negatywne skutki dla dziecka.
Zaleca się też korzystanie z domowych sposobów: kilkakrotne w ciągu dnia płukanie gardła wodą z solą, roztworem wody utlenionej lub sody oczyszczonej albo naparem z szałwii czy rumianku - ma to na celu zdezynfekowanie gardła bądź nawilżenie jego śluzówki. Ból i drapanie można także złagodzić płucząc gardło naparem z siemienia lnianego. Pomocne będzie picie syropu z cebuli, naparu imbirowego, soku malinowego (ale nie naparu z liści malin - może wywołać akcję skurczową macicy) lub ciepłej wody albo ciepłego mleka z miodem. Łagodząco wpływają także tabletki na gardło z propolisem i prawoślazem.
Przeziębienie w ciąży. Gorączka
Norma dla kobiet ciężarnych to temperatura do 37,5 st. C. Przedział 37,6–38,5 st. C to stan podgorączkowy, a dopiero przy pomiarze powyżej 38,5 st. C mówimy o gorączce w ciąży. Gorączka stanowi znaczne zagrożenie dla kobiety ciężarnej, ponieważ może powodować różnego rodzaju uszkodzenia płodu, jak również wywołać przedwczesne skurcze macicy. Czasami, szczególnie przy bardzo wysokiej temperaturze we wczesnej ciąży, może dojść do poronienia. Najbardziej niebezpieczna jest gorączka między 4. a 16. tygodniem ciąży. Dlatego gdy pojawi się temperatura powyżej 38 st. C nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Jeśli nie ma możliwości, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, można się posłużyć domowymi sposobami obniżającymi temperaturę. Ich największą zaletą jest fakt, że są bezpieczne dla dziecka. Gorączkę obniży chłodna kąpiel lub prysznic, chłodne okłady na czoło i kark. Nie mogą to być okłady z lodu, ponieważ spowodują skurcz naczyń, a przez to mniejszy przepływ krwi przez skórę i chłodzenie organizmu będzie nieefektywne. To samo dotyczy chłodnych kąpieli czy chłodnego prysznica - powinna to być woda raczej letnia, która nie powoduje dreszczy i uczucia nadmiernego zimna.
Zaleca się picie dużej ilości płynów - soków i ziół (np. herbatki z malin, czarnego bzu, dzikiej róży, naparu z kwiatu lipy, który działa napotnie i obniża wysoką temperaturę.
Lekiem na obniżenie gorączki w ciąży jest paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), przyjmowany nie dłużej niż przez trzy dni.
Źródło: Agencja TVN