Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz od kilku miesięcy zajmuje się porządkowaniem i zabezpieczeniem
ruin tzw. ziemniaczarek, czyli magazynów żywnościowych po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau znajdujących się w Brzezince. Fundacja ma plany, aby zabytkowy obiekt zagospodarować w przyszłości pod kątem historycznej ekspozycji.
Z pomocą przyszła jej ostatnio grupa wolontariuszy z różnych krajów Europy, którzy przyjechali do Oświęcimia i Brzezinki, by pomóc na etapie porządkowania zapuszczonego terenu. Pracy jest ogrom, bo leżący na uboczu nieogrodzony zabytek, przez lata był miejscem, które stało się nielegalnym wysypiskiem śmieci. - W sumie jest 12 osób, w tym z Norwegii, Anglii, Włoch oraz kilku Polaków - wylicza Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci, który na pomysł takiego przedsięwzięcia wpadł wspólnie z Norbertem Podleśnym, znajomym, który na stałe mieszka w Norwegii.
- Jesteśmy tutaj jako osoby całkowicie prywatne, w swoim wolnym czasie wakacyjnym. Wszyscy przyjechali na własny koszt, każdy również płaci sobie tutaj za pobyt. Po prostu łączy nas zamiłowanie do historii II wojny światowej i oczywiście liczy się to, że możemy pomóc w ratowaniu tego zabytku - mówi Norbert Podleśny.
W grupie są przedstawiciele różnych profesji, m.in. Nick, który przyjechał z Anglii jest prawnikiem. Przyjechał z synem Josephem, studentem historii. Kris z kolei jest menedżerem w elektrowni atomowej, a Preben z Norwegii stolarzem. Polską część ekipy stanowią m.in. Darek i Maja, która jest nauczycielką oraz Borys z Mikołowa.
- Robota jak widać jest ciężka - nie ukrywa Norbert Podleśny. - Trzeba wykarczować krzaki, wynieść tony gruzu i śmieci - dodaje. Do tego gorąco.
Dzień wcześniej byli Aldo i Federica Navoni z Wenecji, fotograficy, którzy wykonali dokumentację zdjęciową budynków na potrzeby fundacji.
Uznania dla wolontariuszy i efektów ich pracy nie kryła Halina Musiał, zastępca wójta gminy Oświęcim, która była w piątek w Brzezince. Gmina jest właścicielem terenu, na którym znajdują się "ziemniaczarki".
Pracami przy obiekcie interesowała się już także komisja UNESCO, która przyjechała tutaj pod koniec czerwca.
Oświęcim. Jest ratunek dla "ziemniaczarek" - zabytkowych obi...
WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
