FLESZ - Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

Na koniec czerwca 2021 r. liczba osób o innej narodowości niż polska, zgłoszona do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w małopolskich ZUS, to 70,2 tysiąca. Tak wysokich wartości nie notowano dotychczas w regionie.
- To o ponad 10 tys. więcej w porównaniu do czasu sprzed pandemii i o niemal 4 tys. więcej niż kwartał wcześniej - podaje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego. - lutym 2020 r. było 60,1 tys. obcokrajowców. Natomiast pod koniec marca 2021 r. ich liczba sięgnęła 66,3 tysięcy. Spadek liczby pracujących cudzoziemców można było zaobserwować jedynie po ogłoszeniu epidemii Covid-19. Na koniec czerwca 2020 r. ich liczba w rejestrach ZUS zmniejszył się do 54,7 tysiąca - dodaje.
Liczba ubezpieczonych obcokrajowców rośnie również w całym kraju. W czerwcu tego roku wyniosła ona 818,8 tys.
- Myślę jednak, że pomimo negatywnych następstw Covid - 19 mamy obecnie powody do optymizmu - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Świadczą o tym wszystkie dostępne dane. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba płatników składek, liczba ubezpieczonych i liczba cudzoziemców. To przełoży się na lepszą sytuację finansów państwa – dodaje.
Ten potencjał zagranicznych pracowników świetnie widać też w naszym powiecie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy stosują się do obowiązujących w Polsce zasad i przepisów. Tylko w tym roku kontrole rynku pracy cudzoziemców prowadzone przez funkcjonariuszy Grupy Zamiejscowej z siedzibą w Gorlicach Placówki Straży Granicznej w Tarnowie ujawniły kilku nielegalnie pracujących. Na początku roku prowadzono kontrola w jednej z gorlickich spółek, gdzie pracowali cudzoziemcy.
- Kontrolą objęto dokumentację dotyczącą trzech obywateli Bangladeszu - mówi Justyna Drożdż z referatu prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. - Kontrolowano też materiały związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i pełnieniem funkcji prezesa zarządu tejże spółki przez kolejnego, 38-letniego Banglijczyka - dodaje.
Jak się okazało, pochodzący z Bangladeszu prezes firmy przez blisko osiem miesięcy nielegalnie wykonywał pracę na terytorium Polski. Takie działanie jest wykroczeniem z art. 120 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Prezes firmy dostał mandat w wysokości 500 złotych.
Kolejna kontrola prowadzona przez straż pozwoliła wykryć pięciu nielegalnie pracujących robotników z Ukrainy. Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie wydał, wobec każdego z cudzoziemców, decyzję o zobowiązaniu do powrotu na Ukrainę. Dodatkowo dostali oni zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 1 roku.
- Magurskie schronisko zamknięte. Bez szans na uruchomienie
- Zdynia. Trwa drugi dzień spotkania na Watrze
- Klimkówka. Zagospodarowane brzegi oficjalnie otwarte
- Wapienne. Muzyczne i taneczne show
- Moszczenica. Kilkudziesięciu strażaków walczyło z nocnym pożarem drewnianego budynku
- Kierowca z Krakowa miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Spowodował wypadek