Spis treści
- Jenot należy w Polsce, jak i w całej Europie, do gatunków obcych - pierwotnie zamieszkiwał on wschodnią Azję, natomiast zasięg geograficzny powiększył wskutek introdukcji prowadzonej na terenie byłego ZSRR, gdzie hodowany był w fermach zwierząt futerkowych. W konsekwencji, u nas pierwsze osobniki pojawiły się, emigrując z litewskich, białoruskich lub ukraińskich lasów – wyjaśnia Nadleśnictwo Katowice.
Jenot – co to jest za zwierzę?
To drapieżny ssak z rodziny psowatych. Żyje przede wszystkim w lasach liściastych, najlepiej aby były urozmaicone bagnami lub jeziorami, częściej wybiera lasy w okolicach zbiorników wodnych. Jest mniejszy od lisa i potrafi wędrować bardzo daleko.
Wiedzie nocny tryb życia, zimą przez krótki czas śpi, więc spotkanie go na żywo nie jest wcale takie proste. Dzień spędza w jaskiniach, dziuplach i norach po lisie lub borsuku, gęstych zaroślach, czy wyłomach skalnych. Żyje średnio 3 lata.
Ma puszyste szare futro z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Ma charakterystyczne „bokobrody”, czyli odstające pasma włosów po bokach głowy, a na pysku czarną plamę. Wygląda to jak maska, bo plama obejmuje oczy, policzki i wcześniej wspomniane bokobrody.
- W razie niebezpieczeństwa waruje, starając się wtopić w tło otoczenia. Czasem zamyka oczy i udaje martwe, by przy nadarzającej się okazji szybko i niespodziewanie uciec – podaje Nadleśnictwo Dojlidy.
W skład menu jenota wchodzą ptaki, żaby, jaszczurki, małe gryzonie, owady, ślimaki, a zimą przede wszystkim padlina. Zadowoli się też żołędziami, jagodami i nasionami. Są zwierzętami monogamicznymi, wraz z partnerem zamieszkują wspólny obszar i razem wychowują potomstwo.
Czy jednoty nam zagrażają?
- Choć jenot nie konkuruje o pokarm czy schronienie z naszymi rodzimymi drapieżnikami (borsukiem i lisem), to jednak przyczynia się do spadku populacji cietrzewia, kaczek i innych gatunków ptactwa wodno-błotnego – podaje Nadleśnictwo Katowice.
Jak wskazuje Instytut Ochrony Przyrody PAN „zasiedlanie przez jenoty nor borsuków zimą i w sezonie rozrodczym może prowadzić do przenoszenia pasożytów i chorób. Jenoty są nosicielami wścieklizny, świerzbu, bąblowców Echinococcuss multilocularis i włośni Trichinella sp.. Jenoty często są zabijane przez duże drapieżniki i wałęsające się psy, co może prowadzić do zarażania tych zwierząt chorobami zakaźnymi i pasożytami”.
I to właśnie jenoty są jednym z głównych wektorów roznoszenia chorób i pasożytów, które zagrażają również ludziom. - W Rekomendacji nr 77 Konwencji Berneńskiej jenoty są wymieniane pośród gatunków inwazyjnych, stanowiących zagrożenia różnorodności biologicznej i powinny podlegać zwalczaniu – podaje IOP PAN.
