Punkowcy z Białorusi zagrają w KocieKarola

  Punkowcy z Białorusi zagrają w KocieKarola

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Mister X wystąpią w klubie KotKarola
  Mister X wystąpią w klubie KotKarola
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Katarzyna Ponikowska

  Mimo że istnieją 10 lat, mają na koncie wydaną jedną EP-kę i jedną płytę. Starają się za to dużo koncertować, choć nie jest z tym łatwo, bo za każdym razem, kiedy wybierają się zagranicę, członkowie zespołu muszą dostać wizę na wyjazd. Tym bardziej warto przyjść 12 października do krakowskiego klubu KotKarola. Tego dnia zagra tam zespół Mister X z Białorusi. Okazja, żeby zobaczyć ich na żywo, może się szybko nie powtórzyć.
  - Przeciętnemu obywatelowi Białorusi jest ciężko dostać wizę. Bycie Polakiem ułatwia to na tyle, że mając „Kartę Polaka” (ja ją mam oczywiście), dostaję roczną wizę całkowicie bezpłatnie. Reszta zespołu musi się ubiegać o wizy i tutaj niestety nie ma taryfy ulgowej. Ale jakoś dajemy sobie radę i od wielu już lat udaje nam się chociaż na moment wyrywać z tej szarej rzeczywistości naszego post-radzieckiego kraju – mówi wokalista i założyciel białoruskiego zespołu Mister X, Igor Bancer, który jest z pochodzenia Polakiem.


  Mister X gra zaangażowanego street punka. Zespół opowiada się wyraźnie przeciwko uprzedzeniom rasowym. Są szczerzy w tym, co robią i jak grają. Poza śpiewaniem w punkowej kapeli, Igor działa też w Związku Polaków na Białorusi. Jak podkreśla, w jego kraju nie jest łatwo działać i żyć. – W państwie autorytarnym władza stara się kontrolować jak największe obszary życia publicznego. W takich warunkach w sposób oczywisty scena undergrandowa, składająca się prawie w potencjalnych wywrotowców, często rzucających ze sceny hasłami antypaństwowymi, jest dla władzy zagrożeniem. Nie jest lekko – mówi Igor.

  W sobotę, 12 października, przed Białorusinami zagra jeszcze cztery zespoły: The Łindows – punk ze Śląska, Awariat NATO – folk/punk/reggae z Nowego Sącza, Anemia 77 - street punk z Białegostoku oraz Nofa – punk z Dobczyc. Koncert odbędzie się w klubie KotKarola, który znajduje się w Szarej Kamienicy przy Rynku Głównym 6 (wejście od ul. Siennej). Koncert zaczyna się o godz. 19. Bilety kosztują 20 zł na bramce i 15 zł w przedsprzedaży. Wcześniej dostępne są w dwóch studiach tatuażu: Hardcore Tattoo przy ul. Floriańskiej 53 i Element Tattoo w Nowej Hucie na os. Zielonym 6. Podczas koncertu zostanie wśród osób, które zakupią bilet na koncert, zostanie rozlosowany bon na tatuaż do wykorzystania w studiu Hardcore Tattoo.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo